oo de laalste afdeelingen van het eerste en tweede korps zich onder deze bescherming in de rigting van Corbella terug trekken. De moedige hertog snelde nu na de noodige beschikkin gen gemaakt te hebben naar het gewigtigste punt van den strijd, den noordelijken ingang van Magenta. De oorlog vertoonde zich hier in zijne meest afschuwelijke gedaante. Cok ik bevond mij op deze plaats des verderfscn hield met. een troep soldaten een der hoekhuizen bezetterwijl de overste zich juist aan den ingang van het plaatsje, te midden van het meest afgrijsselijk moorden, begaf. Slechts een gering troepje soldaten was hier met de verdediging be last klein van getal maar dubbel sterk door het vaste be sluit om den strijd vol te houden, tot zij volkomen uitgeput waren of de dood er een einde aan maakte; want wij vlei den ons nog steeds met de bedriegelijke hoop dat er ver- sche troepen tot onze ondersteuning zouden oprukken. De herhaalde bajonelaanvallen der Zouaven der soldaten van het 72sle regiment van linie en van het lsle vreemde lingen-regiment; die elkander steeds opvolgenstuiten als door den bruischenden stormwind voortgezweeple onweers wolken op de metalen borst onzer soldaten af; en er blijven zelfs eenige aanvallers van dit laatste regiment bijna uit sluitend Duitschers bij ons aebter. De overigen worden verscheidene malen door ons teruggeworpen doch keeren steeds, door hunne officieren onophoudelijk aangemoedigd, hardnekkig terug. Reeds hebben zich vele gesneuvelden niet sleehls van de Franschenmaar ook van onze getrouwen, tot lijken heuvels opgehoopt; hel scheen alsof de kracht, die gedu rende den slag van beide zijden aan den dag was gelegd op deze plaats in den schoot der met bloed gedrenkte aarde moest begraven worden zoo verschrikkelijk woedde de meê- doogenlooze strijd, die hier met de grootste verbittering en met den moed der vertwijfeling gevoerd werd. Ook vóór het kW 4»

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 97