46 buiten te ontsnappen. Als hij geen magtige vrienden in het Arsenaal bezeten had, zou hij nooit in staat zijn geweest, dat te beproeven. Nu was de invloed van zijn tante bij den maarschalk de Biron groot en magtig genoeg, om hem nog een kans op het behoud van zijn leven te gunnen. De maarschalk had een koninklijk paspoortlot gebruik bestemd voor twee personen in zijn dienst voor zijn hofmeester den Sieur de Fraisse en voor een zijner pages, die gewend was zijn geschreven bevelen over te brengen aan den bevel hebber van een troep soldatendie toen ergens buiten in garnizoen lagen. Het werd beschikt dat de hofmeester on middellijk van het paspoort gebruik zou maken en dat hij Jacques als page met zich zou nemen. Bij de poort van de stad die zij uitgingen, vonden zij den Sieur de Born, die hen stond op te wachten, om hen te helpen, in geval er zich moeijelijkhedcn voordeden. Ilij stelde Jacques aan de dienstdoende personen, die den vrijbrief moesten onderzoeken, als een lid zijner familie voor, die kort geleden in dienst van den maarschalk de Biron was getreden. Ten gevolge van deze aanbeveling werd het pas poort goed bevonden en de hofmeester en de page reden zonder verdere hindernis door de poort. Zoodra zij de wacht voorbij waren, vroeg Jacques waar zij been gingen. »Wij gaan naar buiten, als het God be haagt,'' zeide de Sieur de Fraisse. »Ik hoop van harte dat het Ilem moge behagen," antwoordde Jaques. En zoo gingen zij den straatweg langs. Na twee dagen rijdcns hielden zij halt bij een herberg, waar zij iemand van aanzien ontmoetten, die vóór hen was aangekomen en die zich in een gevolg van zeven dienaren te paard verheugde. Deze aanzienlijke man was een ijverige Papist en sprak opgewonden over de goedgelukte slagting van de schurkachtige Ilugenoolen zooals hij hen noemde. Ook

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1863 | | pagina 106