so Bladzijden, die ieder regtgeaard mensch met weemoed, medelijden, en afkeer leest, en daarbij dikwijls zich zeiven afvraagt, is het mogelijk dat er zulke menschen beslaan hebben dat de feilen daar geboektwaarheid behelzen En dan, dan verwijlt bij met dubbele aandacht, met innig genoegen bij die bladzijden waarop daden van zelfopoffering en trouw, van liefde en grootheid van ziel te lezen zijn! De bladzijde uit de geschiedenis, die wij hier den lezers van dit Jaarboekje willen mededeelenis genomen uit de engelsche geschiedenis en wel uit de engelsch-indische. Zij bevat namen en feiten die ook thans nog in Engeland treurige vreeselijkc herinneringen opwekken. Een naam, gelijk die van een man als Clive, beurtelings te zeer bewonderd, en te zeer verguisd. Noch het een, noch liet ander beeft bij in die hooge mate verdiend. Niemand zal evenwel ontkennen dal Robert Clive een uit stekend man was, die, door eigen vlijt, werkzaamheid en volharding en na bet te bovenkomen van buitengewone hinderpalen, van eenvoudig kantoorklerk, lot de hoogste waardigheden opklomeen manaan wien Engeland zijne vestiging en veroveringen in Indië grootendeels verschuldigd was; ook al ijzen wij bij de vele misslagen, bij de vele daden van wreedheid en trouweloosheid door hem of in zijn naam verrigt. Aan dezen naam hecht zichverschrikkelijker gedach tenis, die van Surajau-Dowlah en het was onder dezen Nawab dat de gebeurtenis voorvieldie ik den lezer wilde verbalen. Eer ik tot mijn eigenlijk verhaal overgazal ik cene kleine geschiedkundige uitwijding vooraf doen gaan, die ik hoop niet onwelkom wezen zal. De grootc handelstaten van Europa hadden sedert lang eenige factorijen bezeten in Bengalen. De Franschen hadden zich gevestigd te Chandernagore aan de I/oogly. Iloqger op bezaten de Nederlanders Chinsura.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1863 | | pagina 110