68 Vader en verloofde reikten elkander zwijgend de hand en vierden met stille tranen het aandenken der dierbare doode (1) De ernstige wereldregterde geschiedenis, teekent dit bloe dige blad in de jaarboeken der menschheid aanzij wijst ons echter op een blad verder, waar wij lezen en erkennen moeten dat de jammerkreten der stervenden en de vloek van de misdaad eene echo hebben: »de straf!" Reeds bad de overste Clive met lord Watson op den {3<i«n February 1756 het opperhoofd der Maralten, den ouden zeeroover Angria in een zeegevecht geslagen, en in den grond geboord. Watson liep nu met drie linieschepen de haven van Dalsore in Bengalen binnen. Luitenant Hollwell thans kapitein van het fregat Ithode- Islandwas weder de eerste op de wallen toen het den 5llc" December van hetzelfde jaar gold Calcutta te heroveren en vond den 9llen February 1757nadat ook de schoonc kolonie Hoogly aan den Ganges door zijn heldenarm voor de brilsche kroon, heroverd was in een veldslag bij de Blaauwe Bergen tegen den Nawab op den 5,len Junij van dat jaar den heldendood. Zijne asch rust in den grafkelder van Calcutta naast de urne van Arabella wier naam zijn laatste adem nog uitgesproken had. En de Nawab door de overwinningen der Engelschen nog woedender rustte zich op nieuw ten strijde uit. Maar de wrekende Nemesis had reeds het einde zijner gruweldaden in het vlammenschrift van den brand van Calcutta opge- teekend. Jaffier Kuan, de bevelhebber zijner ruiterij, door de Britten tot hunne belangen overgehaald, verleidde hem in het gezigt van Calcutta een open zeeslag te wagen. (1) Naar bet Hoogduitsch uit: Das Buch der Welt. Men leze ook de schildering van deze gebeurtenis in Macaulay's Critical and Historical Essays. Art. Cuve bi, 3138. (Tauchnitz Edition.)

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1863 | | pagina 128