74 zoets bijeengeschreven slaat. Als het hart nog jong is eii zich vol vertrouwen opent voor een ieder die daarin lezen als het geheel belangeloos een vriendenhart zoekt om het geluk, waarvan het jonge leven zoo menigmalen overvloeitzamen te deelendan zijn de banden die ge sloten worden, hechter en heiliger dan ooit; en waardeert dat wel, gij jeugdige makkers want het duurt niet lang of het jongelingshart wordt door teleurstelling op teleur stelling voor ongekunstelde openhartigheid gestraftbet wordt uitgelagchen om datgeen wat de menschen kinderachtig ua'if heeten; spoedig zullen harde lessen u leerendat gij uw vertrouwen te blind hebt weggeschonken en dan oefent zich dal zelfde hart om zich te voegen naar 't geen de voorzigtigheid en de wereld voorschrijven; het sluit zich allengs meer en meer en dan eerst wordt gij ge schikt genoemd om u te bewegen tusschen de nieuwe ken nissen die ge zult ontmoeten, en men zal van u zeggen dal gij gevormd zijt. Daar stond ik bij de Galgenhoeve, aan den ingang van het kamp; het zag er doodsch uit; -de kuilen links en regts van den weg stonden vol water en hel ravelijn op den achtergrond stak als een monument tegen de zandige Setersche hoogten af. Links stond de lage houten hut, weleer de stal waarvan deuren en vensters nu afgenomen waren terwijl de kringvormige hoogten zich nog duidelijk onderscheiden lietenwaarop de tenten jaar in jaar uit worden opgeslagen. k Weet niet hoe het kwam maar ik dacht aan een kerkhofZou ik zoo maar binnenloopen? jNog eenige honderd passen en ik was in het midden van de kleine heivlakte overal die eenvormige zandige golvingen van de slecht begroeide heide zoo arm aan pun ten waarop het door de eentoonigheid vermoeide oog kan rusten maar zoo rijk aan herinneringen voor hemdie hier

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1863 | | pagina 134