79 bezet was, die verdreven moest worden; en de romantisch ridderlijke la Falèrebetreurde in stilte, dat de gewaande vijand buiten staat zou wezen ons vuur te beantwoorden. Alle wapens woonden die eerste oefening bij de bedie ning deed zwijgend haar werk; alle manschappen getrouw op hunne posten volvoerden naauwlettender dan ooit de bevelen der stukskommandanten want het gold thans eene exercitie in het vuur 't gepiep en gekras van den af trekker en lepel in de ziel van het stuk had dan ook een eigenaardig doordringend geluid. Nu kon hel niet lang meer duren de roode vlag door de observatiepost op gestoken ten teeken dat niemand meer in de rooilijn stoiid was voor de batterij het sein om tot laden te kunnen over gaan vlag op" hoorde men ook in de batterij, en onmiddellijk daarop volgde hel laden; in een oogwenk was de lading achter in de ziel gebragthet stuk met zijn gapenden mond in het schietgat geschoven en gerigt spoedig daarop stond N". 5 met zijn brandenden zunderslok gereed om op het eerste kommando te vuren. Nog eerst een vluggen maar doordringenden blik geworpen of alles in de behoorlijke orde isniets was verzuimd en de slukskommandant rigtte het oog vragend naar den officier in de batterij, die meteen hoofdknik antwoordde. »Vuur!" klonk het toen zoo hard alsof het door honderd vuurmon den moest worden gehoord en onmiddellijk daarop volgde de uitbarsting; daar ging hij, de kogel, hoog door de luchtmaar toch duidelijk met het oog na te gaan tot hij achter de borstwering van het ravelijn verdween stofwolken werden nog waargenomen als een bewijs dat de kogel op den walgang eenige aanslagen had gemaakt. Even als alle nieuwe zaken aanleiding geven tot verschil lende opmerkingen en meeningen zoo ging hel ook hier met dit eerste salvo, iNu verbeeld ik me toch, dal zoo'n kogel die zoo dui-i

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1863 | | pagina 139