81 een ieder zoo hard hij loopen kon, op het ravelijn ge stormd; sommigen om de noodige opnamen te doen; anderen om de denkbeeldige aangerigle verwoestingen van nabij te beschouwen. Tusschen den observatiepost en hel ravelijn waren eenige kuilen, waarvan enkele met water gevuld; er behoorde eenc soort van behendigheid toe, om bij hel nemen van den koristen weg, die gaten le ontwij ken. Eens op een keer tuimelde Gundermans, onder luid gelach en hoerah van anderen, die hem zagen vallen, in een dier kuilen waaruit hij bemodderd en door ons allen bespol, weder te voorschijn kwam. Zonderlinge beschik king van hel noodlot! Eenige jaren later, legde men hem vei ie zeer ver van dat ravelijn in een anderen kuil waaruil hij met meer opstond, en menigeen stortte een traan op zijn graf; hij stierf jóng en de steun en hoop zijner ouders werden met hem begraven alleen de vriend schap die zijne kameraden voor hem gevoelden, is in aller herinnering blijven voortleven. Hij was een der eerste slagloffers, die de onverbiddelijke dood uit degenen koos, welke in dat jaar, hun nieuwe loopbaan te gemoet gingen maar sedert zijn vele heen gegaan; en de toekomst, die zich zoo schoon aan 't jeugdig leven voorspiegelde, die veelbeloovende toekomst, welke zij met zulk een vast vertrouwen op geluk en voorspoed waren ingegaan, heeft zich als een bock over hun graf gesloten, zonder de wreede teleurstellingen, die zij ook voor hen had weggelegd, daarin op te tcekenen. Wie weel of onder degenen die overblevenniet enkelen le vinden zijndie deze vroeg afgestorvenen gelukkig noemen hen zelfs benijden, en zich verongelijkt meenen, omdat de dood hun hel leven spaarde, alléén om te doen gevoelen, hoe groot verdriet hoe zware ellende een mensch kan dragen alvorens te bezwijken. 6

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1863 | | pagina 141