82 »Zoo'n vollen kruiwagen voort le kruijen is toch geen gemakkelijk werk," zoo dacht ik loen ik ter hoogte kwam van dat mulle zand waar vroeger de batterij stond. Maar zelfs uit het minder aangename wisten we een bron van genoegen te maken. Zulk een volgeladen wagen die zwaarder belast was dan in de Differentiaal-rekening van Prof. Dadon voor de voordeeligste belasting staat berekend, moest namelijk over smalle planken naar zijne bestemming worden gekruid en dal was een gejubel wanneer die kruiwagen omviel; want het gold bier eenc boete van bier of manillas, ten laste van den onkundigen kruijer. Wat heeft die kleine Oelen dikwijls moeten offeren 't was belagchelijk om te zien boe bij 11a onmenschclijke krachtsinspanning den wagen eindelijk in beweging bragt, een tiental passen onder onophoudelijk gevaar van uitglij den met op elkander genepen lippen vooruit waggeldeen door het naar regts en links overbuigen van hel bovenlijf, hel moeijelijk le bewaren evenwigt trachtte meester te wor den; totdal pof de kruiwagen omver lag en bij er naast! Niemand, wien dat ongeluk meer overkwam dan hem; maar niemand ook, die meer pleizier had, wanneer een ander «genegerd door de wetten der stabiliteit,' zooals hij dat noemde een soortgelijk ongeval had. «Daar heb je de wiskunstenaar weer;" want hij stond zooals ik reeds meen gezegd te hebben hoog in de wetenschap aangeschreven voegde Hirks hem toe. Ilirks was de bij uitstek praktische kadet handig en sterk stond hij voor geen ponderable bezwaren, maar zijn hoofd duizelde bij hel zien van formulenhij tilde liever de zwaarste gewig- tendan de eenvoudigste berekening te maken. Daar heb je hem weer," vervolgde Hirks lagchende, «mooi, alles kunnen uitcijferen maar in de praktijk een prul net een wegwijzer die wijst ook met zijn langen vinger «daarheen maar gaat nooit van de plek." j Anderen!" riep Oelen een slopwoord onder de ka-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1863 | | pagina 142