113 Zij zijn mij goed bevallen zij maken den indruk van een voor den vijand zeer bruikbaren troepdie goed ge. kleed; goed gevoed en zeer gehard is. Ik beb niets be merkt van de dikwijls met grond aan de Fransche soldalen verweten nonchalance in en buiten dienstof van eenige ge ringschatting van militaire vormen dit kan ook wel eene verdienste zijn van den markies d'Hautpoul die de disci pline zeer goed wist te handhaven. Wel is waar, hecht men geene waarde aan gelijkmatig heid der handgrepen aan sierlijk marscheren en aan vormen, doch de soldaat, zooals bij onder de wapens komt, b. v. als ordonnance of bij bet aflossen der wachten maakt een goeden indruk. De officieren werden, waar ik dit zag, door onderofficie ren en soldalen eerbiedig behandeld en hel gedrag en uiterlijk der soldatendie men gewoonlijk verscheidene bij elkaar, gewapend en zeer goed gekleed, in de straten ont moette was hoogst welvoegelijkdikwijls spraken wij ben aan en kregen altijd aardige en vernuftige antwoorden. In bet bijzonder viel op te merken hoe de troepen bij bet werkelooze leven toch steeds slagvaardig gehouden werden. Het geheim ligt mijns inziens in het kampleven zelf. Er wordt niet geëxerceerd ook niet naar de schijf gescho ten daarentegen werd dikwijls inspectie gehouden over wa penskleeding en kleine cquipemenlsstukken daardoor werd de soldaat bezig gehouden en aangespoord deze hoogst- belangrijke zaken in orde te houden, wier herstelling hier in hel Oosten zoo aan mooijelijkbeden verbonden was. Militaire wandelingen werden dikwijls gedaan driemaal daags werd gegeten ook voor de genoegens werd gezorgd want tweemaal in de week was er komedie in het kamp. Men houdt veel van reinheid en de Zouaven werden bier. voor in liet bijzonder door de officieren geprezen. Zij was- schen en reinigen voordurend, en wekte het mijne verwon-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1863 | | pagina 175