EEN REIS DOOR DEN STERREDEMEL Een van de vreemdste en aangenaamste begoochelingen waaraan de menscheiijke geest geneigd is zich gedurende den slaap over te geven, is de telkens lerugkeerende droom, waarin de slapende zich verbeeldt de magt te bezitten om te vliegen. Hij wordt van den grond opgenomen en drijft zonder moeite boven een steeds veranderend panorama. Hij zweelt over de oppervlakte van blaauwe zeeën; hij dwaalt door oostersche woudenhij trekt de rotsen en bergen der Alpen over; hij laat gewone landschapstooncelen achter zich en treedt een vallei binnen, zoo paradijsachtig mooi, als men ze nooit op aarde aantreft. Hij gevoelt zelf wel dat tooneelen van zulk een onovertrefbare schoonheid slechts droomen zijn en hij doet daarom moeite om niet wakker te worden en zijn huiselijke kamer te. zien in plaats van die schitterende schimmen. Het is een opmerkelijk psychologisch verschijn sel, dat dezelfde tooneelen zich in droomen aan denzelf- den persoon, na verloop van dagen, maanden en jaren op nieuw vertoonen. Landschapsdroornen kunnen niet naar wil lekeur opgeroepen worden zij keeren nit, eigen beweging terug, en hangen waarschijnlijk van verschillende omstandig heden van ligchaam en geest af. Maar zeker is het dat zij wispelturig en ongeregeld terugkeeren en als schimmen ko men en gaan. Het zou een heerlijk voorregt zijn als wij in staat waren onze nachlgeziglen te hehecrschen en ons zeiven een schouw spel te schenken, dat, naar verkiezing, belangrijk, nuttig of prachtig zijn kon. De beste wijze om dit te bevorderen is het lezen van hel een of ander hoek, dat door de magt van i

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1863 | | pagina 61