8 waardoor het ligchaam zelf van de zon gezien wordt. De zon is dus zamengesteld uil twee zeer verschillende grond stoffen, namelijk de inwendige massa, die een vast niet lichtend en zwart ligchaam vormt, en een oppervlakte, die uit een lichte laag van ontvlambare zelfstandigheid bestaat. Een veerkrachtige vloeistof voortgebragt op de donkere op pervlakte van de zon en naar boven vloeijcnde door het lich- tende omhulsel, zoude dit tijdelijk op zijde duwen, als een gordijn wordt weggeschoven, en zoo die vlakken voortbren gen. Deze bevinding brengt ons op twee verschillende damp kringen die den inwendigen bol van de zon omringen. De laatste navorschingen brengen tot de veronderstelling dat de zon niet minder dan drie verschillende omhulsels heeft. De meening van de geleerden over dit bijzondere punt is geheel en spoedig veranderd. In het laatst van de vorige eeuw stond er een zekere Doctor Elliot voor de Old Bailey te- regl, omdat hij in een aanval van jalousie zekere Miss Boyoell vermoord had. Zijn vrienden verdedigden hem, met goed gevolg, door hem gek te verklaren; zij braglen geschriften voor de regtbank, waarin de doctor slaande hield dat het licht van de zon voortkwam uit wat hij noemde een digte en al- gemeene dageraad, in 'l kort, een noorderlicht, dat de geheele massa van de zon omringde. Ook beproefde hij aan te too- nendat de zon, ondanks de stroomen licht en warmte, die zij zonder ophouden over het planetenstelsel uitstortop haar wezenlijke oppervlakte toch zulk een gematigde luchtgesteld heid kon hebben dat zij bewoonbaar zou kunnen zijn. Een paar jaren later verbaasde William Herschell de wereld door de denkbeelden van den misdadigen krankzinnige over te nemen. Hij verklaarde dat de stof die de zon doet schijnen is noch een vloeibaar noch een veerkrachtig vocht maar een laag phosphorusachlige wolken, die in den doorschijnenden dampkring van de zon zweven. De lagere dampkring is niet doorschijnend, maar weerkaatst slechts hel licht van den bo venste. Iedere zonnedampkring door een zekere ruimte ge-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1863 | | pagina 68