11 minder ellipsvormige en soms zelfs ongeregelde loopbanen die haar noodzaken van de eene groep naar de andere te trekken. Olbebs dacht dat de teleskopische planeten eenvoudig de overblijfselen waren van een vroegere planeetdie in stukken was gebarsten. Arago is ook van dit gevoelen dat een krachtige bevestiging verkreeg door het vreemde gevaldat Munro verhaalt en dat omstreeks achttien honderd en een en dertig jaar vóór de Christelijke tijdrekening schijnt "voorge vallen te zijn. Men zag dat de planeet Venus haar middel lijn, haar kleur, haar vorm en haar loop veranderde." De verdubbeling, of verdeeling van verschillende kometen is een waargenomen en uitgemaakt verschijnsel; maar de tref fendste omstandigheid is de ontdekkingdie op denzelfden dag van achttien honderd acht en veertig in Europa en Ame rika gedaan werd, van een nieuwen wachter hij Saturnus. Volgens de meening van Boutigny werd deze nieuwe wachter onmiddelijk na zijne geboorte, of uitwerping, ont dekt; dat wil zeggen dat Saturnus nog steeds door trillende bewegingen bewogen wordt, waarbij de middelpuntschuwende kracht de voornaamste is. Het is bijna niet mogelijk te ver onderstellen dat Saturnus, die steeds naauwkeurig bewaakt wordt, sedert de ontdekking van den voorlaatslcn wachter in staat zou zijn geweest, om voor zoo veel turende oogen het nieuw ontdekte kindje te verbergendat zich door zijn beslaan zoo onlangs heeft onderscheiden. In 't kort planeten hemelverschijnselen en alle sterre- beelden zijn de onmiddelijke uitvloeisels der zon zooals de wachters de uitvloeisels zijn van de planeten waartoe zij be lmoren. Bij gevolg, moet de stof waaruil ons stelsel is /a- mengesteld natuurlijk van den/elfden aard zijn. Goud op Venus moet overeenkomen met goud op Jupiter. Het ijs op de aarde moet hetzelfde zijn als het ijs op Saturnus. Maar, indien al de ligchamen van ons planetenstelsel het uitvloeisel van de zon zijn waar komt de zon dan zelve van

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1863 | | pagina 71