22 sionomic van den Engelschman nam eene schrikwekkende, verpletterende uitdrukking aan. Neef, wien dit niet ont ging voelde eene rilling van 1" Fahrenheit door zijn ge beente gaan; hem schoot op eens te binnen hoeveel waarde Hollandsche sigaren in Engeland hebben. In zijne groote verwarring, greep Todias de kist en presenteerde den doua nier eene sigaar. De uitdrukking van diens oogen kreeg iets.... brrIlij nam de geheele kist, zette er een teeken op (neef begon hem voor macon te houden) en ging nu voort met alles door elkander te haspelen. Niels werd gespaard want de argwaan was nu eenmaal opgewekt en zijne argus- oogen drongen in iederen schuilhoek van de koffers. O schrik daar steekt de heiligschendende douanier ook zijne inhalige vingeren naar het bijzondere, essentiele, particuliere valies van nicht uit. Dit kuisch stuk zal aldus onteerd worden. Nicht schijnt onpasselijk te wordende douanier schijnt het niet te bemerken. Tobias voelt eene blakende vlam van helden moed in zijn binnenste ontbranden op aanraden van den tolk houdt hij zich echter razend bedaard. Op dit kritieke oogenblik, grijpt de onmeedoogende beambte uit het valies een suspect doosje, opent hel en haalt er eene reserve »tour'' van nicht uit. Deze geeft een gil van vertwijfeling. De douanier draait bet ding eens om, bekijkt het, vergelijkt het met hel hoofdtooisel van de diep geknakte nicht en doet het zeer flegmatiek weder in de doos. Na alles met veel overleg voor het laatst goed door elkander geschud te hebben liet bij echter alles in bevallige wanorde liggen en wenkte neef en den Hollander, die zoo wellevend uit liefhebberij het ambt van tolk op zich bad genomen, hem te volgen. De kommies vroeg nu eene zware boete wegens poging tot contrabande. Neef trok een beklagenswaardig gezigl; hij scheen het steenen hart van dien sigarenvijand te willen ver murwen en trok ten dien einde, eene serie van de nuch terste gezigtendie ten doel hadden dezen levendig te betuigen dat het zijne schuld niet was en dal hij hem niet

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1863 | | pagina 82