DE KLEINE HUGENOOT. O Het volgende verhaal is waar gebeurd en behelst de ont snapping van een kleinen Hugenoot aan den moord op den St. Bartholomeusdag. De moord had plaats te Parijsin het jaar vijftien honderd twee en zeventig. Hij was het gevolg van den haat dien de Roomschen toen voor de aanhangers der Hervormde Godsdienst koesterden, welke slechts vrijheid van denken verlangden over onderwerpendie hun eeuwig heil betroffen. De koning van Frankrijk en zijn moeder stonden aan het hoofd van de zamenzweringen het teeken dat het bloedbad begonwas het luiden van een kerkklok in de onmiddelijke nabijheid van het koninklijk paleis. Mannen en vrouwen, die de her vormde godsdienst beledenmet hunne onschuldige kinderen werden in gansch Parijs vermoord onder de aanmoediging en het opperbevel van de kerk en den staat. Het hoofd der Hugenooten de beroemde Admiraal de Coligny, werd mede een slagtoffer. Hij werd 's nachts in zijn eigen huis ver moord en zijn lijk werd uit het raam van zijn slaapkamer naar beneden geworpen. Deze snoode moord werd bedreven in naam van het Christendom en werd beraamd en uitge voerd door menschen die het nieuwe Testament kenden en wier studiën medebragten dat zij de Bergpredikatie gelezen hadden. In die tijden van woeste wreedheid en heidcnsche slecht heid leefden er te Parijs twee broedersdie Hugenooten en als zoodanig menschen van aanzien waren. Een van die broeders droeg zijn familienaam en heette Heer de la Fouce terwijl de andere den titel van Heer de Caumont droeg. Vrijnaar het Eugelsch.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1863 | | pagina 94