38 vijandelijkheden weer op (e wekkenwij wenschcn enkel eenig licht over een geschiedkundig onderwerp te werpen. Wij hebben ons eenige moeite gegeven om juiste beriglen in te winnen, en geloovendat wat wij gelegenheid hebben om mee te deelen op echte bescheiden gegrond is. Onder onze vroegste persoonlijke herinneringen is er een, die hoe nietig op zich zelvetoch betrekking heeft op ons onderwerp. Onze moeder had een aardig werkdoosjever vaardigd van gewoon plat gemaakt en gevlochten stroo, op dunne reepjes kaartenpapier gelijmd zeer vernuftig en sierlijk ingerigl; en waar wij kinderen altijd bijzonder verrukt van waren. Op onze vragen daaromtrent, verhaalde zij ons, dat het vervaardigd was door een van de Fransche krijgsgevan genen, die, als wij ons goed herinneren, met nog duizenden lotgenooten eens in Weedon Barracksde bekende plaats voor die ongelukkige mcnschen gevangen gezeten had. De Franschen zijn bekend om hun vernuft, en terwijl zij krijgs gevangen waren, waren zij gewoon, om uil de meest ge wone beslanddeelen een groote hoeveelheid van kleine voor werpen tot nut of sieraad te vervaardigen. Hel bedoelde werkdoosje was gemaakt uit een stukje brandhouten wat stroo van het bed van den armen ongelukkige; en wij hebben gehoord dat er veel zeer vernuftig speelgoed en andere snuisterijen uit groote vleeschbeenderen werden vervaardigd, die eerst door de tanden der gevangenen behoorlijk glad ge maakt waren. Het vervelende van de gevangenschap werd koor deze bezigheden verzacht, en de bereide voorwerpen werden aan bezoekers verkocht; het op die wijze verkregen geld stelde de gevangenen in staat, om de verkwikkingen en benoodigdheden te koopen, waarvan zij dikwijls verstoken waren. Het werd in dien tijd algemeen opgemerkt, dat de meesten van de Engelsche krijgsgevangenen in Frankrijk nimmer hunne handen tot dat einde gebruikten en daaruit werd afgeleiddat de Engelschen bepaald minder vernuftig en werkzaam waren dan de Franschen. Dit is slechts ge deeltelijk waar. In de eerste plaatsdie Engelsche soldaten

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 100