40 hun woord verdund binnen zekere grenzen en op bepaalde voor waarden alleen te wonen en indien zij al niet een spoedig einde van den langdurigen oorlog durfden hopenstelden zij zich ten minste de mogelijkheid voor, om eens tegen Engel- schen van denzelfden rang, die in Frankrijk gevangen werden gehouden, uitgewisseld te worden en daar zij over het algemeen goed werden behandeld en in fatsoenlijk gezelschap konden verkeerenwas hun toestand, hoe pijnlijk ook voor krach- tigen van geest, die zich in verschillende betrekkingen wenschten te onderscheiden, toch ten minste vrij dragelijk, en in enkele gevallen zelfs gelukkig Een Fransche gevangene van hoogen rang, wiens naam wij ons op dit oogenblik niet kunnen herinneren, was gedurende het grootste gedeelte van zijn gevangenhouding, een welkome gast bij den hertog van Devonshire, op diens vorstelijk kasteel, te Chatsworthin Derbyshireen men zegt, dat hij bij het einde van den oorlogop onderscheidene bezoeken die hij den hertog bragl verklaarde, dat hij den tijd als den gelukkigste van zijn leven beschouwde, toen hij zijn woord had gegeven om als gevangene in Engeland te blijven. Van 1803 tot 4814 schonden ver scheidene honderden Fransche officieren hunne belofte, en ontsnapten uit Engeland. Het aantal Engelsche officierendie op dezelfde ongeoorloofde wijze handelden, en uit Frankrijk ontsnapten is naar evenredigheid veel geringer. De gemeene soldaten en matrozen werden natuurlijk niet op hun woord vertrouwd maar in kazernen en gevangenissen opgesloten waar zij de vervelende uren hunner gevangenschap, die in hun geval zwaar was te dragenmet spelen zochten te doodenof met zich zoo goed mogelijk bezig te houden met de hierboven genoemde werkjes. Van 1805 lot 1814 werden 122,440 Fransche gevangenen naar Engeland gevoerd (bet meerendeel kwam in 1808, 1809 en 1810); hiervan stierven er 10,541 in de gevangenis; 17,607 werden uitge wisseld of als invaliden op hun eerewoord naar Frankrijk gezondenen de overigen werden bij den vrede vrijgelaten. Wat de verdeeling van deze gevangenen in depóts betreft,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 102