u zal de mededeeling voldoende zijn, dat in September 4813, veertien schepen in de haven van Portsmouth 9227 ge vangenen bevattenFortune Prison hij Portsmouth 3972 Dartmoor Prison 6372; en in andere groote gevangenissen waren er in ieder duizend. De Fransche gevangenen waren voor niets meer bevreesd dan om aan boord van oude, af gedankte vaartuigen te komen, want Fransche schrijvers ver spreidden menige droevige en bespottelijk overdrevene schil dering van het lot dat de gevangenen op die schepen te verduren hadden; maar waarlijk was de behandeling ook van de gevangenen die daar aan boord waren, niet onverdragelijk. Ecnige gestrengheid was onvermijdelijkmaar over het geheel werden de gevangenen mensclielijk behandeld en hun rantsoen van voedsel was grooter en van beter gehalte dan dat van de Engelschcn in Frankrijk. De schepen voor gevangenen waren groote linieschepenen w erden op het dek geheel open gemaakt, om zoo ruim en luchtig mogelijk te wezen, en gewoonlijk ontvingen zij ieder 600 of 800 gevangenen; zoodat, de wacht medegerekendeen drie-dekker, van al het nuttelooze ontdaan, zonder te vol te worden, 900 menschcn kon bevatten. De officieren die de dienst hadden droegen groote zorg om het dek zuiver en droog te houdende legersteden der gevangenen te luchten en het schip door en door te vcrfrisschen en de uitslag was dat het aantal zieken te gelijk nooit meer dan 2 pet. was, veel minder dan in menige gevangenis op het land. Wij willen niet ontkennen dat de Fransche gevangenen soms wreed en on vergefelijk behandeld werdenmaar zulke gevallen waren uitzonderingen, want het gouvernement vaardigde bepaalde en duidelijke bevelen uit, om de ongelukkige gevangenen ordentelijk en menschelijk te behandelen. Veel hing natuurlijk af van het persoonlijk karakter van den eersten officier, die het hevel over het schip voerdeof van den bevelhebber van een kust-gevangenis want als hij een ruwe en wreede man waskon hij en deed dat ookvreezen wijhij menige gelegenheid, de arme mensehendie aan zijn

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 103