u van hun rang. Schippers of stuurlieden van koopvaardij schepen of passagiers daaropontvingen van hun eigen regering even veel als de Franschen hun lot onderhoud toe kende. Belangrijke geldsommen waren in omloop in de steden waar de Engelsche gevangenen zatenen wij durven be weren dat de handelaars reden haddenom den dag te be treuren toen de vrede hen van hunne Engelsche kalanten beroofde. Wat de toelage aan de Fransche gevangenen in Engeland van hun eigen gouvernement was, is ons niet be kend geworden. De gemeene gevangenen werden streng bewaakt binnen de wallen der vestingen en hadden in sommige op/.iglen wel reden om zich te beklagen over de slechte inrigting, die hen lot huisvesting moest dienen. De ouden en zwakken de gewonden en terneêrgedruktenwerden spoedig door den dood uit hun lijden verlost. De gevangenis-kost bestond uit bruin of liever zwart, brood een kleine portie slecht vleesch en groenten dunne soep enz en de toelage in geld was anderhalve stuiver per week. Uit een fonds, bij publieke inschrijving in Engeland opgerigtontvingen zij ook nog de som van écn penny, en de koopvaardijvaarders deelden in deze kleine maar welkome bijdrage tot hun bestaan. Daar de brandewijn en andere geestrijke dranken zeer goed koop waren, waren zij niet zelden dronken en over het ge heel vrij lastige heeren die den over hen gestelde magten op allerlei wijzen de taak moeijelijk zochten te maken. Op nieuw toonden zij zich even zorgeloos, als waarvoor de Engelsche zeelieden altijd bekend waren geweesten zij deden niets hoegenaamddan enkele zaken tot hun persoonlijk gebruik vervaardigen. Zij bragten den tijd door met ruwe spelen van allerlei soortmet zingen praten, vechten drin ken en met de Fransche kikvorschen-etende mijn heeren te bespotten en uit te dagen, die hun evenwel dikwijls hunne dwaze grappen duur betaald zetten. Weerspannigheid werd gewoonlijk door eenzame opsluiting op water en brood gestraft;

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 106