45 en met het erosie van alles, iets onverdragelijks voor den Engelschen Jan IVIaalmet geheele ontbering van tabak wat' voor hem nog harder te dragen is dan wanneer men hem zijn grog weigert. Maar iedere persoonlijke aanslag op de sol daten of de gens-d'armes was een ernstige beleediging, en de doodstraf stond er op, wanneer men den misslag had be gaan van een gens-d'arme te slaan en soms werd deze vreeselijke en gewelddadige straf wezenlijk toegepast. De gevangenis-kleeding bestond uit een grijs buis en broek en een strooijen hoed. Om de eene of andere oorzaak waren alle klassen van gevangenen officieren en op hun woord teruggeblevenen er onder begrepen onderhevig aan een on verwachte verplaatsing naar een ander en soms zeer afgelegen depot, wat altijd een gestrenge straf op zichzelve was, daar men onderweg altijd veel ellende te verduren had. Vele gevangenen stierven dan ook gedurende zulke verhuizingen. De grenzen die wij onszelven voor deze mededeelingen gesteld hebbenstaan ons niet toe in nadere bijzonderheden te treden aangaande den toestand der krijgsgevangenen in Frankrijk, en wij gaan nu verder voort met een weinig te verhalen van de behandeling van gewone krijgsgevangenen in een ander lar.d gedurende dien zelfden tijd. Ten gevolge van het verschrikkelijke, en volgens onze bijzondere mee ning, onregtvaardige bombardement van Koppenhagen in 1807, viel een aanzienlijk aantal gevangenen, bestaande grootendeels uit de bemanning van Engelsche koopvaardij schepen in handen van de natuurlijk verwoede Denen. De meesten werden in de Sond, het Kattegat en de Kleine en Groote Belt gevangen genomenen zij schijnen vooreerst naar Koppenhagen te zijn gezondenwelks puinhoopen nog rookende waren tengevolge van de Britsche bommen en de raketten van Congreve. Terwijl wij ons persoonlijk te Koppen hagen ophielden, hebben wij letterlijk ons bloed van toorn voelen kokentoen de Denen ons de verwoesting beschreven die onze landslieden hadden teweeggebragt, lang voordat wij onze opgen voor deze wereld openden. Wij maken hiervan

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 107