17 warmden de kamer, en houten banken waren bestemd voor het gebruik van de gevangenenwier gezondheid voornamelijk leed door de slechte luchtverversching. Des daags werden hun ligchaamsoefeningen toegestaan indien het weder het toeliet, maar over het geheel ,verd hun weinig frissche lucht gegund, een gemis dat zeelieden hel meeste van alle men- schen gevoelen, daar zij gewend zijn hun leven door te brengen, met de frissche, open zeelucht in te ademen. Een andere oorzaak tot leed bestond daarin dat zij ellendig voorzien waren van kleederen, voor zulk een koude lucht streek; maar het Deensche volk in den omtrek gaf vriendelijk al de kleeren die zij konden sparenaan de gevangenen en lieten somtijds inzamelingen doen, om hen van bijzonder voedsel en gemakken te voorzien terwijl zij in menig ander opzigtzeer veel menschelijkheid toonden. Het spijt ons hierbij te moeten voegendat over het algemeen onze gevangen landgenootenzich zeer ondankbaar tegen de deelnemende Denen betoonden die zij op eene schandelijke wijze bestalen en beleedigden. Ook was hun gedrag onder elkander niet veel beier. Het leven dal zij in de gevangenis leiddenstrekte in geen enkel opzigt hun ge boorteland tot eer. Zij waren onophoudelijk bezig met twisten vechten en dobbelenen misdroegen zich zoo schandelijk dat de belhamels gestreng gestraft moesten worden, om de orde eenigermate te herstellen. De rustige, bedaarde Denen werden geërgerd en verbaasd over het gedrag van hunne onverbeterlijke gevangenen, en waren veel meer bezorgd om van hen bevrijd te worden, dan orn hen te houden, want, daar bijna allen geldelooze zeelieden waren, bragten zij ook niets in het land, maar kostten het geld om hen te houden, waar Denemarken niet zeer goed in kon voorzien. In zulk een male openbaarde zich voornamelijk de speel woede onder de zeelieden dat zij van te voren hun soldij hun rantsoen voedsel, en zelfs de kleederen die zij aanhadden,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 109