*8 op het spel zeilen. De vele diefstallen onder hen, was een vruchtbare aanleiding tot gevechten daar de wet van het eigendom weinig bij hen geëerbiedigd werd. Zij schaamden zich nietom geregeld te bedelen bij het arme landvolk of bij bezoekers en wilden bijna alles doen om middelen te verkrijgenom zich te buiten te gaan. De meer stillen onder hen, bragten den lijd door, met ein- delooze verhalen te vertellen vaderlandsche liederen te zin gende weinige boeken te lezen, die in hel bezit van de gevangenen waren, of met kleeren te maken, tot hun eigen gebruik. De meeste der in dien tijd door de Denen gemaakte gevangenen, schijnen na verloop van een jaar, of achttien maandenlosgelaten te zijndoch slechts om aan Engelsche oorlogsschepen overgeleverd te wordendie in de Sond of de Belt kruistenaan boord van welke schepenaan koning George toebehoorendezij onmiddelijk werden ge vraagd, om over te gaan, of indien zij weigerden, daartoe genoodzaakt werdenen aan een tucht onderworpendie enkelen onder hen misschien deed zuchten naar de gemak kelijkheid van een Deensche gevangenis, ondanks het weinige eten en de slechte huisvesting. Wij mogen opmerken, dat hoewel de Engelsche zeelieden herhaaldelijk uit Randers en andere depóts poogden te ontsnappenzij bijna altijd hun doel mistenspoedig terug werden gehaald en weer naar de gevangenis teruggebragtwaar zij, lot een waarschuwend voorbeeld voor anderen stokslagen ontvingen terwijl hunne vrijheid en die hunner medegevangenen in het vervolg nog meer beperkt werd. Ook in Frankrijk gaf de ontsnapping, of zelfs de poging daartoe, van een of twee uit honderden gevangenen, aanleiding tot zeer gestrenge maatregelen. Gc- meene krijgsgevangenen werden gedurende hunne gevangen schap bijna altijd volkomen booswichten. Wij besluiten met te zeggen, dat het ons toeschijnt, dat het lot van een krijgsgevangene, zelfs van den zachtsten en

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 110