60 wier uitgestrektheid en algemeene toestand mij aan het kanaal van Caledonie herinnerde, hel grootste werk van dien aard in Groot Brittunië. Hoe groot ook de uitgave is geweest voor dit uitgebreide plan om kanalen aan te leggen om den stroom van den St. Laurence te vermijden is het voorwaar nuttig besteed geld daardoor werd de binncnlandsche scheepvaart gemakkelijk gemaakt, die van het grootste belang is voor alle gedeelten van de landen, die aan de meeren gelegen zijn. Vroeger door de Ottawa in twee provinciën verdeeld, bestaat Canada nu op zichzelf als één geheelofschoon er veel tijd moet verloopeiij eer de maatschappelijke afscheiding wegvalt. Als wij noordwaarts de St. Laurence naderen worden de eigen aardigheden der oude Fransche volkplantingen door nieuwe vormen vervangen; en na een klaarblijkelijk niet zeer wel varend grens-dislrict doorgegaan te zijn komen wij bij een nieuw veld van menschelijke nijverheid, bij de groote inwen dige wereld aan de oever der meerenmet de steeds werk zame Vereenigde Staten aan onze linker handen hunne jeugdige mededingster, Boven- of West-Canadater regter zijde. Het was aangenaam, op een schoonen, Indischen zomerdag, van den kleinen achtersteven der stoomboot de trapsgewijze ontwikkeling waar te nemen van een landstreek, in vele op- zigten verschillende van diewelke ik was doorgetrokken. Naarmate de volksplantingen vermeerderden kwamen de steden voor den dag. De eerste van eenig belang in den staat van Nieuw- Yorkwas Ogdensburgeen welvarende haven voor rivier- en stoombooten en door den spoortrein met andere steden verbonden. Op de tegenovergestelde zijde, die van Canadatreffen wij Prescott en Brockville aan, beiden uiterlijk zeer welvarend, met uitgestrekte buurten, en schoon ge legen boerderijen in den omtrek, aan den oever der rivier genesteld. Hier kunnen wij zeggendat schoone en uitgebreide gedeelte van de St. Laurence te betreden dal als het meer der Duizend

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 122