62 het meer wordt gedreven, zal zij welligt het middelpunt van een belangrijken handel worden. Nadat ik mijne nieuwsgierigheid in zooverre voldaan had, ging ik aan boord van de ruime en gemakkelijke stoomboot Maple Leaf, met beslemming naar Toronto, dat op een af stand van 175 mijlen westwaarts gelegen is. Korten tijd na het vertrekverwijderde het vaartuig zich van de eilanden en een paar mijlen verder, hadden wij voor ons de grootste uilgestrektheid van het meer Ontario; de vaart daarop ver schilt niet veel van die op den grooten Oceaan. Terwijl wij de kust van Canada in het gezigt krijgenhebben wij vóór ons en aan de linker hand, een overvloed van water; de golven, door een windje beroerd, klotsen driftig tegen den boeg en de raderkastenen de zwakkere passagiers gaan rustig naar hunne slaapplaatsenom over het genot van het zeeleven na te denken. En wij zijn wezenlijk op een zeewat de uitgestrektheid aangaaten enkele van die omstandighedendie met de zeevaart in verband staan. Het meerdat gevormd wordt door bet waterdat uit het meer Erie naar de Niagara-rivier vloeit, is 180 mijlen lang en beslaat 60 mijlen, op zijn breedste gedeelte; bijgevolg zien zijdie aan de oevers er van wonengeen land als zij er over heen kijken. De oppervlakte van bet meer, in zijn gewonen toestand, is slechts 254. voet boven de Atlanti sche Zeewaarvan het ongeveer 700 Engclsche mijlen verwij derd is; daar het getij evenwel boven Quebec een belangrijken invloed op de rivier uitoefent, begint Zij bij Montreal te ï'ijzenwaar de snelle beweging het meest zigtbaar is. Het meer Ontario bezit de goede eigenschap van zeer diep te zijn. Men zegt, dat die diepte op sommige plaatsen 600 voet bedraagt; en daarnaar gerekend, heeft het water een be trekkelijk hoogen warmtegraad en bevriest in den winter niet. Ongetwijfeld deelt het land in de nabuurschap, in het zachte weèr, dat het natuurlijk gevolg van zulk een gematigdheid

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 124