63 is. Nog een voordeel van zijn diepte bestaat daarindat de wind slechts weinig magt heeftom er stormen te ver wekken in vergelijking met hetgeen hij op het meer Erie voortbrengt, dat, daar het ondiep is, spoedig onstuimig wordten voor de hevaarders het meest gevaarlijke van alle meeren is. Men waarschuwde mij herhaalde malendat daar het jaargetijde reeds ver gevorderd was ik moest toezien, hoe ik mij in de vaartuigen op het meer Erie waagde; maar nimmer hoorde ik een woord van vrees over het On- tario-meer of het bevaren daarvan ofschoon groole ongelukken daar soms ook wel hebben plaats gehad. De reeks van eilanden levert een merkwaardig gezigt op van het Amerikaansche vaste land. Verscheidene kleinere niet medegerekendis er niets dat vergeleken kan worden, bij den keten van binnenlandsehe zeeën, die door de meeren Superior, MichiganHuron, St. ClairErie en Ontario ge vormd wordt, terwijl de smalle oevers die hen verbinden, door de zij-kanalen doorsneden zijn, wanneer dit voor de scheepvaart noodig werd gekeurd. De geheele oppervlakte van de meerenwordt berekend te zijn 95,000 vierkante Engelsche mijlen; zij worden verondersteld, een vlakte- inhoud van 400,000 mijlen te draineren, en men zegt, dat zij de helft van al het frissche water op den aardbol be vatten. Het aantal groole en kleine rivieren, die zich er in ontlasten, kan men aannemen, dat zeer groot moet zijn. Het is iets vreemds van deze uitgestrekte watervlakten dat zij niet altijd even hoog of laag zijn en dit kan men niet alleen aan drooge of natte jaargetijden toeschrijven. Som mige jaren bemerkt men, dat zij verscheidene voeten rijzen, en dan na een poos zakken. De oevers schijnen evenzoo te veranderen; op sommige plaatsen schijnt het water de zand banken weg te spoelen en een groote hoeveelheid modder achter te laten, waar zelfs tot aan den kant hoornen groeijen en op andere plaatsen is een beekje van zand en keisleenen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 125