u ontstaan, waar de golven doorheen kabbelen en zich in een massa schuim oplossen even als aan den oever der zee. Het land, dat de meeren begrenst, is voor het grootste ge deelte vlak, of iets of wat hellend, en de oevers kunnen dus niet zeer schilderachtig genoemd worden. Bij bet omzeilen van de meeren met het land in het gezigtzien wij gewoonlijk weinig anders dan een rij boomen. Hierop maken enkele gedeelten van het meer Ontario een uitzondering, waar een hooge achtergrond zich voordoet; en men heeft mij gezegd, dat in sommige gedeelten van het Boven-meerde oevers steil en zoo grootsch zijn als de ver beelding het zich slechts voor kan stellen. Ben zeer opper vlakkige beschouwing van de oevers van het meer Ontario toont aan dat de tegenwoordige omvang, slechts het over blijfsel is van een veel grooler meer dat in langvervlogen tijden een groot deel van Canada en de tegenovergestelde kust bedekte. Maar onderzoekingen van dien aard behooren eigenlijk aan den natuurvorschcren wij doelen er slechts opom voor te bereiden op hetgeen wij vermelden willen betreffende den waterval van de Niagara. Het meer Ontario beschouwende, zooals het bestaat en in toekomende eeuwen zal blijven bestaan, in aanmerking nemende zijn nabijheid van de zee, zijn geschiktheid in alle opzigten voor de scheepvaart, zijn aangename luchtgesteld heid zijn overvloed van visch en de bijna voorbeeldelooze vruchtbaarheid van de landen die aan zijn oevers liggen heb ik de vaste overtuiging, dat het bestemd is, om een middelpunt te worden waaromheen een groot volk zich zal verzamelen en bloeijen. Deze indruk werd niet verzwakt door een nadere kennismaking met het westelijk gedeelte van den staat Nieuw York aan den eenen kant, of de oostelijke afdeeling van West-Canada aan den anderen. Omstreeks het midden, aan de zijde van Nieuw York, valt de rivier Genesee in het meeren hier levert de stad Rochester den ingang

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 126