73 wekken, dan dat van de oevers daar boven; en nog groot- scher is de aanblik van het dek van een kleine stoomboot, die des zomers vaart en moedig bijna tot den voet van de watervallen nadert. De gevoelens zijn zeer verschillend omtrent de bereke ningen van de hoogtebreedte en andere afmetingen van deze trotsche watervallen. Juiste opmetingen zijn evenwel gedaan, om alle gissingen verder te voorkomen. De Brit- sche waterval is '158 voet hoog, en de doorsnede van het hoefijzer is 1881 voet breed. De Amerikaansche waterval is iets hooger, 164- voet, en 924- voet breed, maar hieronder is een kleinere waterval begrepen, en het rotsige eilandje, dat hij van het breedere land scheidt. Het Goat-Island daar- tusschen is 1320 voet breed: de vallen bij elkaar 4-125 voet. Daar de rivier aan de veer niet meer dan 1254- voet breed is, kan men zich uil deze bijzonderheid voorstellen, op welke wijze de watervallen, schuins over de rivier liggen. De massa waterdie door de watervallen wordt voortge stuwd wordt per minuut op negentien en een half millioen kubieke voet berekend. Omstreeks een mijl ten oosten van CUfIon-Houseen dus anderhalve mijl beneden de watervallenvindt men een hangbrug over de rivier, van waar het uitzigt naar het water benedenhet prachtigst van alles is. Deze brugaan den Amerikaanschen kant overgaande kwam ik in het dorp Man chesterin de nabijheid van de watervallen aan, en bleef daar een dag. De tak van de rivier boven den watervalis hier tot Goat-Island, door een lange houten brug belegd, die op palen is aangelegd, welke in het rotsige kanaal zijn vastgemaakt; een tol van 25 cents moeten de reizigers be talen voor de vrijheid om er gedurende den zomer over te gaan. Goat-Island is een halve mijl lang, en zijn grootste breedte beslaat slechts een kwart mijlhet is digt begroeid met ruw houtgewas, waaronder men alleraangenaamst rijden kan. Het was aardig, om naar den bovensten kant van het eiland te wandelenen daar de rivier te zien die zich

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 135