74 in twee takken verdeeltwaarvan ieder met een onstuimige vaart zijn noodlot te gemoet gaal. Het kanaal van den stroomdie den Amerikaanschcn val vormtis met ver schillende eilandjes bezaaid, die door bruggen verbonden zijn, en hier zijn wij in staat naderbij te zien, dat een van de eilandjes, zooals reeds gezegd is, de afvallende massa tegenhoudt, en een kleinen en afgescheiden waterval vormt. Langs een smalle bouten trapkomt de bezoeker op den bodem van den afgrondwaarin Goad-Islant uitloopten van hier kan hij langs een naauw voetpad iederen val na deren en zelfs tot op zekeren afstand achter het nederstor- tende water komen. Een aangenamer vergezigt biedt de top van een toren aan die op een rots in het waterop den rand van den Britschen waterval, is opgerigt en door bolwerk met Goal-Island verbonden is. Hier kan men even als een vogel, een volledig gezigt over de onstuimige wa teren genietenen het was van deze verheven plaats en bij het licht van de ondergaande zon, dat ik de Niagara voor het laatst zag. Over dit wonderwerk der natuur nadenkende, is het wel jammer, dat de geest weer andere indrukken moet ontvangen, die op de werken der menschen betrekking hebben. Op de Britsche zijdewordt men omringd door een reeks van ge ringe winkeltjes; en op den oever waar ik mij had neder gezet was een arbeider bezig met puin in den waterval te kruijen. Op de Amerikaansche zijde, zijn er stroomen water afgeleid, om zand- en papiermolens te drijven; en tegenwoordig gaat er een voorstel de wereld rond om de geheele kracht van de rivierlot het uitvoeren van plannen van werktuigkunde te gebruiken. Waarom van alle denk bare namen men Manchester heeft verkozen voor het dorp of aankomende stadje, dat nu bij den Amerikaanschen val wordt opgerigt, is moeijelijk te begrijpen, of liet moest zijn om de plaats een handeldrijvenden geest in te boezemen. Manchester, als het dan zoo moet genoemd worden bestaat uit eenige geraamten van straten, met een groot spoorweg-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 136