85 ja hier en daar zelfs met het grootste gemak door de muren te hebben heengekekeneindelijk op de groole markt be landde waar de kermis nog in vollen gang was. Nu zou het mij veel waard zijn indien ik u kon vertellen dat het geen menschenmaar geesten warendie kermis hielden dat een bovennatuurlijk licht alles bleek-blaauw verlichtte; dat in den mallemolen de heksen op bezemstelen rondreden dat een paar vrolijke geraamten dronken langs de straat zwierden; dat de orgels niets dan «memento mori" speelden; kortom, dat het een regie Walpurgis- nacht was. 't Spijt mij zeer, maar opregt en eerlijk moet ik beken nen, dat alles er, op het uiterlijk ten minste, bijna even eens uitzag als iedere andere kermis kramen en tenten poppekast en rollebol. Tout comme chez nous. Bij nadere beschouwing bleek het echter, dat de zaak niet zoo geheel en al dezelfde wasen dat ik dingen zou zienwonderlijk genoeg. Het eerste waarop mijn oog viel was een mooije groole rarekiek. Nu ken ik niets ter wereld aangenamer dan een rarekiek, ofschoon hij veel van zijn waarde voor mij verlo ren heeft, sinds de geest van vooruitgang ook tot hem is doorgedrongen, sinds het oude «rrrrrtaweer een dubbeld stik!" verdwenen is, sinds de uitlegger van de explicatie schier een mythe werd. 't Zou me niets verwonderen zoo we heel spoedig stoom-poppekasten op onze kermissen zagen verschijnen. Intusschen het duurdo niet lang of de oude voorliefde kwam weer in volle kracht te voorschijn, vooral toen ik voor het frontmet groote letters zag geschilderd «Grand musée cosmopolite et mécanique de coeurs humains." In den beginne dacht ik dat de eigenaar een stoute me- taphoor had gebruikt voor zijne rariteitenen dat ik eene collectie grands coeurs" zou te zien krijgen. Toen ik echter naar binnen liep, en door mijn glaasje keek, zag ik

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 145