weet, zoo gaarne Memoires, Gedenkschriften, en vooral Auto- biographiënhel zijn de miniatuur-portretten van de groote geschiedkundige frescos. Ze leveren ons de kleine détails en bijzonderhedenwelke wij tot dusver misten. Het zijn de lichtende sterretjesdie zoo aangenaam flikkeren bij het kalme en gestadigemaar onvoldoende maanlicht der alge- meene geschiedenis. En ik spreek hier niet alleen of hoofdzakelijk van de ou dere geschiedenis; neen, hetgeen ik gezegd heb, geldt van de geschiedenis van onze vaderen zoo goed als van die onzer ineer verwijderde voorouders. In den loop van eene kleine halve eeuw zijn er duizende groote en kleine dingen ver anderd, die aan eene schilderij eene geheel andere kleur gaven dan hedon ten dage en vooral is dit ten opzigte van het krijgsmansleven het geval. Haarpoeder en vuur- steensloten zijn verdwenen; worgende stropdassen en schedel- verpletterende chakos zijn dingen van het verledene. De naauw sluitende rok, met zijne zwaluwstaarten en de pantalon collant behooren haast tot de mythologieen bij het ver anderde uiterlijk, moet men ook de bijna ontelbare veran deringen en wijzigingen voegen in het inwendige leven en in de regeling van het krijgsmanslevenom zich een juist denkbeeld van het geheel te vormen. Dit een en ander kwam mij bijzonder duidelijk voor den geest, toen ik eenige maanden geleden toevallig een Duitsch boek in handen kreeg, den titel voerende van: »Aus dem Tagebuche des Generals Fr. L von Waclihollzwaarin de schrijver eene levendige schets geeft van een gedeelte van zijn krijgsmansleven en ondervindingtusschen de jaren 1798 en 1810. Menig vreemd en belangrijk looneel vindt men in dit werkje afgeschilderd en hier en daar den schrijver naver tellende en elders zijne eigene woorden gebruikende, zullen wij, zonder verder uit te weiden, trachten den lezer van dit jaarboekje eene schels aan te bicden van het soldaten leven bij een Duitsch leger een vijftigtal jaren geleden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 157