9(3 Von Wachholtz trad in dienst bij een Pruissiscb Infanterie regement, als jonker" in 1796, en kreeg verlof een tijd lang nog op bet gymnasium te Brieg waar bet regement in garnizoen bleef, zijne studiën te mogen voortzetten. Hij werd dus dadelijk j> gekleedmaar vrij van alle dienst gesteld, alleen moest bij 's Zondags mede op de parade komen. Het kostuum waarin hij verscheen, was zeker heel anders dan wij ons zoo iets voorstellen zouden voor een knaap van veertienjarigen leeftijd. Zie hier hoe hij ze beschrijft. Ik droeg een zwaren staart, die halfweg mijn rug neder hing, en die vastgebonden was aan het glad geschoren hoofd, aan weerskanten van hetwelk een haarlok, zoo groot als een Rauchslümpelen die dik met pommade ingesmeerd en met poeder gekneed was achter het oor hing. Op deze frisure zat een driekanten hoedgezoomd met een zilveren hand juist één duim breeden op welks voorste gedeelte de naamcijfer des Konings pronkte. Een smal strook hord- papier met eene soort zwart merinos overtrokkendiende als stropdas. Een naauwsluitende rokmet slaande gele kraag, opslagen en revers, die halfrond van de horst tot aan de heupen uitgesneden was een witlakcnsch vest met lange, puntige panden, een tweeduim breedewit le deren koppelwaaraan een kort zwaard hing, eene korte willakensche broek, tot aan de knie reikende zwarllaken- sche slopkousen aan weerskanten met achttien kleine koperen knoopen digtgemaakteen paar zware handschoenen die tot over den pols reikten en in de regtcr hand een geele stok dit was mijne kleeding." In het begin van het volgende jaar begon de werkelijke diensttijd voor den jongen soldaat, die door den invloed van zijn vader (hij was van goede familie), een grijzen en zeer verdienstelijken hoofdofficier, als vaandrig zich hij het regement voegde. Hij betrok hetzelfde kwartier als een zijner kameraden zekere von Dungern en zegt hijwij rigtlen ons zeer bekrompen in: één kamertje, zonder gordijnen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 158