102 de slapen werden afgesneden de staart op eene lengte van veertien duim leruggebragt Tevens werd de versnelde pas ingevoerd, terwijl men tot dus ver geen anderen gekend had, dan den langzamen pas, van welken er zes-en-zeventig in de minuut gedaan werden. Tegelijk met deze verbeteringen bij het leger, kreeg von Wach- holtz, in zijn zestiende jaar, zijne aanstelling als officier en gevoelde zich lang niet op zijn gemak als hij nu partijen en bals bezoeken moest, waar hij de rol van stommen toeschou wer speeldelol zijn kolonel hem met arrest dreigde indien hij bij de volgende gelegenheid niet onder de dansers optrad. Over den toestand van het Pruissische leger te dien tijd, deelt von Wachholtz de volgende bijzonderheden mede: «De trots welke men gevoelde over de overwinningen door Frc- deiik II behaald, was ontaard in eene waanwijsheid, die halsstarrig de oogen sloot voor alle verbeteringen en niet gebroken was door de reeds ondervondene nederlagen in de I iansche en Poolsche veldtogten. Er heerschic veel ijverzucht en een groot gebrek aan overeenstemming in alle maatre gelen die genomen werden. De jongere officieren namen den toon van de ouderen aan op dit punt, hoewel zij hen telkens bespotten over hunne verouderde begrippen. De adellijken genoten vele voorregten; uit hun midden werden alleen de officieren benoemd slechts bij de artillerie en bij de huzaren werden ook jonge lieden uit burgerlijke familien als dingende naar den officiersrang toegelaten. Dikwijls moest men dertig of meer jaren dienen om tot compagnie chef op te klimmen, en de hoofdofficieren waren dus, met weinige uitzonderingen, zwakke, gebrekkige grijsaards, die in bet geheel niet deugden voor de actieve dienst. »Zij beschouwden,' zegt hij, «het korte galop van hunne lompe rossen als het non plus ullra van vlugheid en per sten door de strengste tucht ons een uilerlijken schijn van achting af. Voor ons jonge officieren was het altijd eene pret als een kapitein tot majoor bevorderd wasen voor den eersten keer sedert jaren te paard moest sleigen, om

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 164