104 verwijten, voor de geringste zaken, werden hun voor het gelid gegevenen bij de minste aanleiding kregen zij ar restwat zoo dikwijls voorviel, en op zulke willekeurige wijzedat niemand meer er iets om gaf. De onderofficieren meestal bejaard sommigen reeds over de zeventig jaren oud, verrigtten werktuigelijk hunne zware dienst, zelve bevreesd voor slagen met de platte kling van den adjudant en steeds zelve gereed om den soldaat op hunne stokslagen te onthalen. De compagnie bestond uit 150 man, de helft inboorlingen de andere helft vreemdelingen. De eerstgenoemden werden door de Canlon-commissionen" willekeurig uitgezocht en voor onbcpaalden lijd ingelijfd. Zij dienden dikwerf tol hun veertigste, ook wel tot hun vijftigste jaar. Zoodoende had men slechts weinige rekruten bij een regementwat ecbler niet belette dat alle officieren, de vaandrigs en vier onderofficieren 's voor- en namiddags bij het exerceren moesten present wezen zoodat er dikwerf meer instructeurs dan rekruten aanwezig waren. De inboorlingen waren meestal met verlof en kwamen slechts ééne maand in het jaar onder de wapens. De buitenlanders werden geworven in de naburige kleine staten van Duitschland. Gewoonlijk werden de ongelukkigen tot dronkenschap verleid teekenden dan voor tien jaren en één dag ontvingen het handgeld en werden dan overge leverd aan een onderofficiermet een paar geladen pistolen voorzien en gevolgd door groote honden, die hen naar Mag deburg transporteerde, van waar zij verder naar de ver schillende regementen gezonden werden, liet werd hun nooit veroorloofd buiten de poorten van hunne garnizoensplaats te gaandan om te exerceren. Slechts na verloop van twee of drie jaren werd aan een soldaat, die bijzonder veel ver trouwen inboezemde, een pas gegeven, met vergunning om twee uren lang builen de poort te wandelen. Daar alleen bij de rekruten op den ligchaamsbouw gezien werd en de dienst zeer weinig verlokkelijks aanbood zochten

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 166