108 vier paarden getrokken voor de bagage, de kookkelcls enz., en zeven paarden om de tenten te dragen, zoodat de paarden bij een infanterie-regementmet inbegrip van die der stukken geschut, die daarbij behoorden, meer dan drie honderd in getal waren De uilrusting welke de officieren mede moesten nemen was ook van belang; zie hier de opgave: dOp een dertig pond zwaren pakzadel rustte eene kist met kleerenverder een zak met een veèren bed en ledikant, een stoel, een krib, een emmer, twee piketpalen, poetsgoed, een zeis, een groole vierkante tent en een tafel, halsters enz. voor bet paard, en ccnige kookgereedschappen. Wijders: fourage voor drie dagen voor het paard, de bagage van den knecht zeiven en van den oppasser daarbij. Over hel geheel werd eene zware deken gelegddie bet arme paard bijna geheel bedekte en bet in de verte op een kameel deed gelijken." Inmiddels bad von Wachholtz door zijne studiën en zijn voorbeeldig gedrag zich reeds doen onderscheiden en bij het begin van den oorlog werd hij bij den staf van den ge neraal von Grawertals adjudant geplaatst. De slag bij Austerlitz maakte echter spoedig een einde aan den veld- togthet leger betrok zijne oude kwartieren weder en de teleurgestelde luitenant moest zich weder naar zijn rege- ment begeven. Het volgende jaar echter begon bet krijgsmansleven in goeden ernst voor von Wachholtz en den lezer herinnerende dat het volstrekt niet in ons plan ligt om eene biographic van den dapperen soldaat te leveren maar alleen om eenige voor die gewigiigc tijden karakteristieke tooneelen te schet sen, volgen wij hem verder hier en daar op zijne avontuur lijke loopbaan. De eerste last welken de jonge officier ondervond was niet onnatuurlijk zijne bagage. Zijn pakpaard was heel spoe dig niet meer in slaat de zware vracht te dragen en Wach-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 170