no loosheid verzethel beleg moest bijwonen. Bij de capitulatie van Maagdenburg was wel bepaald dat de officieren hun traktement zouden behouden; maar geen duit werd uit betaald. Jeröme Bonaparte, toen opperbevelhebber der kei zerlijke troepen in Sileziëwilde niet eens de gevangene offi cieren ontvangen toen zij door eene commissie uit hun midden bij welke zich von Wachholtz bevond, om herstel hunner grieven zich tot hem wendden en gebrek en volstrekte wer keloosheid drukten den krachligen jongen man zwaar ter neder. Door het niet nakomen van de voorwaarden der ca pitulatie van Maagdenburg van de zijde der Franschcn, achtte hij zich ontslagen van zijn woord om niet meer de wapenen te voeren, maar vond noch aanmoediging noch vooruitzig- ten bij het Pruissische leger en bragt treurige dagen door tot hij eindelijk moed vatte op het berigt dat de Hertog van Brunswijk-Oelsaan de grenzen van Bohcme een vrijcorps oprigltc in Oostenrijksche dienst. Von Wachholtz vatte nu dadelijk het besluit zich lot hem te wendenvoorzag zich van een aanbeveling van zijn vroegeren overste en vriend von Raumer, en vertrok in Maart 1809 uit Brieg, om den Hertog op te zoeken. Onderweg naar Nachod een stadje aan de grenzen van Bohème en Sileziëwaar de Hertog zich bevondtrof von Wachholtz zekeren ritmeester von Fehrenthcil aan die in Brunswijksche dienst stond en met wien hij spoedig op een zeer verlrouwelijken voet kwam. «Overal in de straten en stegen (van Nachod)," zegt onze schrijver, «en op de markt heerschte een druk krijgsmans leven; maar hel eerste wat ik vernam, was, dat het getal officieren voor het vrijcorps reeds compleet was, en dat al velen, wegens gebrek aan plaatsen, naar huis gegaan waren. Deze tijding ontmoedigde mij dus 5 maar mijn reismakker boezemde mij steeds moed in en beloofde mij ondersteuning bij den Hertog. Reeds dienzelfden namiddag stelde hij mij aan

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 172