8 op alles wat hem omringde een schaduw die hij niet kon onlloopenwaar hij zijne schreden ook wendde. Hij trachtte zoo min mogelijk geraas te maken en keek telkens, wanneer de bank door het binden kraakte, of hel kommetje met het nachtlichtje begon te bibberen, verschrikt naar een hoek van hel vertrek. Eens toen de bank bijna kantelde en het nacht lichtje er al begon af te glijden onder het inpersen van een ouden zuidwester tusschen een oliejas en een grof hemd, die aan elkander waren gebonden, sprong bij verschrikt op, vatte het nachtlichtje ijlings met beide handen, terwijl hij de bank tusschen zijne beenen bedwong en wachtte aldus eenige oogenhlikken tot hij bespeurde dat de shock'' geen teeken van leven gaf, liet daarna de bank bedaard weder op hare poolen neer en zette hel binden en pakken op den grond voort. Hoewel de shockgeen teeken van leven had gegeven, werd daar toch geleefd en sterk geleefd als lijden ook leven is. Die hoek bevatte eene moeder, diemaar ik zal u geene lijdensgeschiedenis vertellengij hebt ze ge noeg gelezen en gedacht, zij zijn allen eender: Kommer en Gebrek zijn de acteurs en de Dood laat de gordijn val len genoeg dat die bruinhandige knaap, die naar zijne kleeding aan een ligt matroosje deed denken, de eenigst overgeblevene van haar huisgezin was, op hel punt van met de Middelburgsche bootwagen naar de Oost te vertrekken, want eene reis naar de Oost vangt niet pas op hel schip aan, maar begint dikwijls jaren vroeger, vaak zonder dat de passagier hel zelfweet; hij had daarvoor geld in voorschot gekregen, snel een maar je moet er niet meê gaan loopen Neen hij zou er niet ver meê gaan loopen want het ging van de eene in de andere hand en bleef vooral in de buurt: »nü was moeder zonder schulden ook al een element van die schaarsche waar, onbesproken gedrag" en nü zouden de Heeren voor de kranke misschien een plaatsje in het gesticht kunnen laten opschuiven op de banken der oude vrouwtjes.'' De knaap dacht dal de hoek sliepwaaruit blijkt dal hij het

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 67