s schavot met den galg der voorvaderen doet denkenom ze met doffe geluiden te versjouwen en boven op den wagen te schik ken. De lantaarn vóór tegen den wagen beschijnt een ledigen bok waarop de manteljas van den koetsier en de trompet van den conducteur liggenzweep en leidsels zijn achteloos op de voelenbank geworpen. Er waait een koude, natte wind uit zee, achter tegen den wagen aan. De paarden staan met de koppen bij elkaar te droomende reizigers zwijgen en loopen ongeduldig en de voeten op de klamme straatsteenen stampende om warm te blijven als roofdieren om den wagen rond. Het was net weer voor een ouden kraagjas en een gedeukte trompet, om geheimzinnig zamen te fluisteren in den nachtwind. De trompet vertelt aan den ouden kraagjas, hoeveel ver schillende conducteurs haar al bespeeld hebben en hoe ieder zijn lijfstukje had, dat hij blies als zij «het Zwaantje" na derden, en hoe zij dan tmooi Treesje" aan den conducteur en koetsier een borreltje zag geventerwijl de conducteur haar achteloos op zijne knieën leggende, haar naar «mooi Treesje" liet gluren. En de oude kraagjas knikt, terwijl een der reizigers den koetsier waarschuwt »dat zijn jas haast van den bok waait en mompelt binnen zijn ouden kraag, »jaik herinner het mij nog zeer goed." De trompet, aldus aangemoedigd, vindt de tijd gekomen om, na onverschillige praatjes, ook hare levensbezwaren te mogen meèdeelen en vertelt voor de honderdste maaldat zij in hare jeugd eens mede naar een concert is genomen, door een liefhebber; dat die liefhebber dien avond niet ge lukkig obligaat op haar speelde, en dat hij haar na dien tijd zelfs niet meer heeft willen aanzien; daarna had zij 5 maanden bij een uitdrager gehangen en zóó is zij tot omnibus-trompet afgedaald; «maar!" zegt zij, met zekere bescherming in haar toon, «nu behoor ik ook aan de Directie!" want de oude kraagjas is maar eigendom van den koetsier. En de trompet beklaagt zich over dezen conducteur, die

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 70