21 Den anderen morgen werd de tcruglogt aangenomen, Osipow steeds in zijn landoe liggende, en tegen den middag zijn de troepen weder op hunne oude standplaats te Badjoa terug. Zoo spoedig mogelijk wordt nu Osipow naar het zieken- schip getransporteerd; de dagen die hij daar doorbrengt, gaan wij met stilzwijgen voorbij dagen die ook spoedig vervliegen door de eigenaardigheden die het expeditie-leven oplevert. Weldra zien wij onzen flankeur weder in ons midden bij de kompagnie terug; maar het is niet meer die flinke kerel van vroeger; zie hoe zijn gelaat is ingevallen hoe hij geheel ver magerd is, hoe hij in plaats van te loopen, daarhenen waggelt. Het duurt dan ook niet lang of hij begint hoe langer hoe meer te vervallen zijne houding wordt gebogen de linker arm bekomt eene stijfheid, zoodal deze bijna niet te gebruiken is, pijnen in de borst doen zich voor, en tot overmaat van rampen, geeft hij, hoewel in den beginne slechts weinig, bloed op; doch dit neemt dagelijks toeen eindigt in gedecideerde bloedspuwingen. Zoodanig is en blijft zijn toestandtot dat wij eindelijk naar Macassar zullen worden overgevoerd. Ik wil u, geachte lezer, de tooneelen van ellende, toen onder vonden niet beschrijven ik wil u met uwe verbeelding niet voeren op het schip, beneden in het logies, waar vanaf het groote luik lot aan de boeg, niets dan een rij stervenden ligt, die u, wanneer gij naar hun toestand verneemt, toereutelen: »laat mij maar liggenik moet toch dood Neen, ik breng u eensklaps op de reede van Makassar. Naauwelijks is het anker gevallenof reeds liggen sloepen op zijde om de zieken op te nemen, ten einde hen naar den wal en verder naar het hospitaal te vervoeren. Zoogenaamde ziekenkotlen worden naar beneden in het ruim gelaten, de lijders er in gelegd, naar boven geheschen tot even boven de verschansing, en zoo in de sloepen ge streken.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 83