26 het gczigt van het geheele gezelschap blootgesteld. Terstond daarop volgde een uitdaging van den prins van Condé aan den graaf van Arlois. Het tweegevecht had plaats in het Bois in Boulogne en daar beide partijen slechts ligt gewond werdenhad het geen verdere gevolgendan een scheiding tusschen den prins en de prinses. Bij het uitbreken van de eerste burgertwisten te Parijs, verliet de prins van Condé Frankrijk in Julij 1789, en vertrok naar Brussel. Daar hij zich verzekerd hielddal de omwen telingskoorts gemakkelijk door »wat schrootvuur" te genezen zou zijn, bragt hij op staanden voet een klein leger van uit gewekenen bijeen, waarvan het bevel door zijn vader op zich werd genomen. Hij bereidde zich zeiven voor om de kaval- lerie aan te voeren terwijl zijn zoonde hertog van Enghien, de éénige spruit uit zijn ongelukkig huwelijk met Louise van Orleans, een ondergeschikt bevel op zich nam. Doch, in alle rigtingen geslagen moesten vader zoon en groot vader het slagveld ontruimenen hun heil in de vlugt zoe ken. De prins van Condé ging naar Engelandzijn vader naar Ruslanden de jonge hertog van Enghien naar Eppen- heitn in het hertogdom Baden waar hij de schoone prinses van Rohan-Rochefort het hof maakteen een ellendig einde vond in de drooge gracht van de vesting Vinceanes. De tijding van het vermoorden van zijn eenigen zoon was een vreeselijke slag voor den prins van Condé, die juist in rustige, landelijke afzondering te Wanstead in Essex, tot kalmte was gekomen. Met de aan zijn geslacht eigene onstui migheid zocht hij nu op nieuw verstrooijing en troost voor zijn verdriet in allerlei genoegens, die een wereldstad opleveren. Onder de actrices van het Covent-Garden-lhéater ontmoette hij Sophia Dawes, de dochter van een visscher op het eiland Wight, een vrouw met veel natuurlijk gevoel en mannelijke kracht van geest begaafd, en die niet alleen buitengewoon schoon, maar ook bijzonder welbespraakt was. Een rijke vreemdeling die een tijdlang zich had voorgesteld om haar lot zijne vrouw te makenhad haar verscheidene jaren op een van de beste

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 88