29 dommen na te laten. De dwaze oude man stemde in alles toe, wat zij vroeg; maar toen de zaak een van de Rolians ter ooren kwam, kreeg de baronnes een waarschuwing, dat men haar nimmer in hel gerust bezit van de onwettige er fenis zou laten komen. De bedreiging was onvoorzigtig van den kant des begeerigen erfgenaamswant zoodra de ba ronnes het berigt, had ontvangen, zon zij op middelen, om het plan harer vijanden te verijdelen en nam weldra een 'ist te baatom haar wensch te bereiken. Door den prins aan te raden om een deel van zijn bezitting aan een mag- tigen bloedverwant van zijne familie te vermaken, verzekerde zij zich van een gewigtigen steun voor het^ deel dat haar zelve was toegedacht. Het plan gelukte volkomen naar haren wensch. Een tes tament werd opgemaakt waarbij de bezitting van Chantilly en andere aanhoorigheden vermaakt werden, aan een jongeren zoon van Lodewijk Philipsden hertog van Orleans die in ge wone omstandigheden wel een deel van des prinsen fortuin had mogen hebben, maar voor wien het te bejammeren is, dat hij het op deze bijzondere wijze verkreeg. Terwijl dit alles gebeurde, begon de prins rusteloos te worden. Hij be kende ronduit dat hij geen zielsrust meer gesmaakt had sedert hij gedwongen was geworden,' om dat testament te maken. Hij bragt geheele nachten slapeloos door, en de stille afzondering te Chantilly werd dikwijls verstoord door on- eenighedendie er tussehen hem en mevrouw de Feuchères voorvielen. Onvoorzigtige woorden ontsnapten hem dikwijls in tegenwoordigheid van de bedienden die hem eens hoorden uitroepen: Mijn dood is het eenige waarnaar zij verlangen." Op een anderen dag vergat hij zich zoozeer, dat hij tegen M. de Survalzijn rentmeester, zeide. Eenmaal zullen zij van mij verkregen hebben, wat zij wenschenen dan is mijn leven welligt in gevaar." Den 29sleB Augustus 1829 was M de Surval getuige van een verschrikkelijk tooneel tussehen den prins van Condé en Mevrouw de Feuchères. »Mevrouw!" riep de oude man uit, het is gruwelijk wreed, op die wijze

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 91