31 de slaapkamer gebragten toen deze vroeg: «Op welk uur wenscht Monseigneur dat ik morgen de kamer binnen zal komen?" antwoordde hij, »ten acht ure," met zijne gewone bedaardheid. De bediende ging dus heen en sloot de deur van de buitenste kleedkamer zooals bet zijn gewoonte was. De kamer van den prins van Condé had twee deurende eenedie uitkwam in zijn kleedkamer, die naar den grooten gang van het kasteel voerde, en de andere, die den toegang gaf tot een bijzondere trap, welke naar een portaal leidde waarop de vertrekken van Mevrouw de Feuchèrcs uitkwamen. De eerste deur was door den bediende den avond van den 26st<=n Augustus gesloten maar de laatste bleef geopend. De wachters deden gedurende den nacht hunne gewone ronde in het park en door het kasteel, maar niets ongewoons werd er opgemerkt. In den morgen van den 279len Au gustus klopte de bediende ten acht uur, aan de deur van zijn meester, zooals hem bevolen was. Hij vond die van binnen gesloten en ontving geen antwoord van den prins. Na een paar minnten te hebben gewacht, ging Lecomle M. Bonnie, den geneesheer van zijne hoogheid roepen. Beiden klopten op nieuw en zoo hard mogelijk, maar ontvingen geen ant woord. Verwonderd en verschrikt, begaven zij zich naar me vrouw de Feuchères. nik zal dadelijk naar boven gaan,'1' zeide zij, aals hij mijne stem hoort, zal hij wel antwoorden,'' en half ongekleedverliet zij haar kamer. Met M. Bonnie en Lecomte bij de deur van den prins gekomen, riep zij uit: »Doe de deur open, eest moiZij herhaalde het roepen, maar alles bleef stil. De schrik verspreidde zich nu door het gansche kasteel. Onderscheidene bedienden kwamen naar bo ven loopen; een ijzeren staaf werd gebragl en de deur van de slaapkamer op3ngebroken. Een merkwaardig schouwspel deed zich toen aan alle om standers voor. De kamer was donkerdaar de blinden ge heel gesloten waren en slechts een kleine kaars bij den haard door een metalen vuurscherm verborgen, verspreidde een zwak, schemerend licht. Toen de oogen gewend waren aan dit zwakke

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 93