52 schijnsel, kon men den prins tegen het raam zien staan, aisof hij aandachtig naar iets daarbuiten luisterde. Maar nog sprak hij niet toen de bediende de blinden opende, zagen allen een verschrikkelijk schouwspel voor zich. Daar hing de prins van Condé aan den haak van het raam, met de voeten juist boven den grond. Mevrouw de Feuchères zonk kermende in een leunstoel. »Monseigneur is dood!' riepen de verschrikte bedienden; en al de inwoners van het kasteel weeklaagden bij het lijk van den laatsten der Condé's. Het ligchaam van den prins was aan den haak van het noordelijke venster, met twee door elkander gehaalde zak doeken vastgemaakt. Een daarvan hing los over het raam de andere omgaf het hoofd, en ondersleunde het onderste gedeelte van het kakebeen. Er was geen knoop in den zak doek om het hoofd; hij drukte de luchtpijp niet, en liet het achtergedeelte van het hoofd en den nek geheel onbedekt. Ook zat deze zoo los, dat toen men beproefde om het lig chaam af te nemen de bediende er zijn twee vingers tus- schen kon steken. Dit alles was zeer bevreemdend, en ver wonderde alle omstanders even als het geheele uiterlijk van den prins. Zijn gelaat was doodelijk bleek, de long hing niet uit den mondmaar drukte alleen legen de lippen de tie handen waren vast geslotende knieën gebogenen wat het wonderlijkste van alles was, de teenen raakten het kleed aan. Groot was de verwondering onder de dienstboden, maar ofschoon er veel gefluisterd werddurfde niemand zijne mee ning uitspreken. De overheidspersonen en geregtsdienaars verschenen spoedig, en uitvoerige verslagen werden er opgemaakt betreffende den toestandwaarin het lijk van den prins van Condé gevonden was en de getuigenis der bediendenen de ligging van de slaapkamer van den overledene. Naauwelijks was het koude lijk van den prins van het venster weggenomenof de huishouding te St. Leu begon de hand van een nieuwen meester te voelen. Alles wat hier

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 94