53 is, behoort aan Mevrouw de Feuchferes," luidde het bevel, dat in alle rigtingen werd uitgevaardigd en iedere bediende op de plaats ontving zorgvuldige inlichtingen, om het eigen dom van de baronnes te beschermen. De gehoorzame huis houding, reeds lang onder het bijzonder loezigt der baronnes, begreep dadelijk haar nieuwe pligten en de gereglelijke on derzoekingen aangaande den dood van den prins hadden slechts hel, algemeene gerucht ten gevolge, dat hij door zijn eigen hand moest gestorven zijn. De schijn voor een tegenover gesteld gevoelen was evenwel sterk. Romanzo, de lakei van den prins, die het lijk afgenomen had, getuigde dat hij groole moeite had gehad, om den knoop van den vensterhaajc los te maken zoo behendig was die vastgemaakt en zoo krachtig door den grendel getrokken. Nu was het aan al de bedienden van den prins bekenddat deze zóó onhandig was in het leggen van knoopen dat hij zelfs niet in staat was,'om zijn eigen schoenbanden vast te maken, en dat de strik van zijn das altijd door zijn bediende moest gelegd worden. Dit werd veroorzaakt door een ligchamelijk gebrek, dat nimmer te ge nezen was; op een van zijn veldlogten had hij een houw met een zwaard over de regterhand gekregen en zijn linker sleutelbeen gebroken. Het lijk was half hangende gevonden, en het was onmogelijk dat een oude man, die naauwelijks in staat was om te wandelen den moed zou gehad hebben, om op zijne knieën te vallen en zóó zijnen dood te bewerk stelligen. Ook vond men dal zijn bed verplaatst was van het achtergedeelte van de alkoof, waar het altijd stond; en zijn pantoffels lagen in een hoek van de kamer, waar men ze nimmer gezien had. Twee kaarsen vond men uitgedoofd, maar niet opgebrand, op den schoorsteenmantel. Was het de prins geweestdie ze uitgedoofd had voor hij begonnen was, met middelen te beramen, tot zijn eigen verderf? De wereld zqu spoedig hebben opgehouden met zich to bemoeijen met den dood van den prins van Condé als zijn herinnering niet bij de gereglshoven verlevendigd was ge worden door M. Louis de Rohan, den naasten bloedverwant c?

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 95