33 Briant, vergiffenis voor hare schulden had ontvangen. Het volgende dat men van haar hooide was, dat zij langzamer hand al haar prachtige goederen verkocht. Het paleis Bourbon werd door de regering aangekochtom tot vergrooting te dienen van het huis der AfgevaardigdenSt. Leu werd ge kocht door een minister; het kasteel en het park van Morfontaine viel in handen van een effectenhandelaar, en Montmorency werd het eigendom van een joodschcn dichter. Ontelbare kapellen en kloosters, allen minder of meer rij kelijk begiftigd door de godvruchtige baronnes, verrezen in de nabuurschap van Parijs; en het geloof won veld dat zij plan had haar geheel onmetelijk fortuin aan de heilige Roomsche kerk te schenken. De priesters in de onmiddel lijke nabijheid deelden dit geloof, en vooral haar biechtvader drong er iederen dag ernstig op aanom haar tot dat einde een testament te laten makendit scheen zij evenwel niet gaarne te doenen daar zij meer en meer hiertoe werd aangezet, vertrok zij onverwachts en in het geheim uit Parijs, in den zomer van 184.0. Na een deel van Engeland doorge reisd, en een bezoek aan de kalme woonplaats barer jeugd, het eiland Wight, gebragt te hebben, vestigde de baronnes zich eindelijk te Londen. Hier werd zij onverwacht ziek en na slechts een paar dagen geleden te hebben stierf zij omstreeks het einde van Januarij 1841. Haar overblijfselen werden zonder praai op het kerkhof op den Harrow-weg begraven, waar de nieuwsgierige bezoeker nog het graf kan vinden. Bij haar laatste wil en testament, kort voor haar vertrek uil Frankrijk opgemaaktliet de baronnes bijna haar geheelenog overgebleven bezitting, die niet aan de kerk was geschonkenen nog meer dan 800,000 pond sterling bedroeg, na, aan een kind van tien jaren, de dochter van eene harer zusters, die met een franschen edelman ge huwd was. Ofschoon zij als ijverige Katholieke stierf, ver maakte zij een bezitting in land, die zij in Engeland ge kocht had, aan een proteslanschen geestelijke, dien zij vroeger in haar leven gekend had. Aan haren echtgenoot, den baron

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 97