öG de Feuchères, die volstrekt geen gemeenschap meer met haar had gehouden na den dood van den prins van Condé, maakte zij een legaat van 10,000 pond dat hij evenwel weigerde aan te nemen. Dezelfde weigering werd ontvangen van den kant van Odillon Barrolden uitstekenden redenaar en staatkun dige, dien de baronnes had benoemd lot een der uitvoerders van haar testamentmet een geschenk van 4000 pond. Hij nam den pligt op zich, maar bedankte voor het legaal, dat hij aan een weeshuis te Parijs overmaakte. Na verloop van meer dan tien jaren warde nog de schim van den laalsten der Condé's onder de Franschen rond. Yan de onmetelijke bezittingen, die bij het testament van den prins van Condé aan Mevrouw de Feuchères en den zoon van Lodewijk Filips werden nagelaten, behoort op dit oogenblik niets meer aan hen of hunne erfgenamen, üe baronnes verkocht haar geheele deel, vóór zij Frankrijk verliet; en de prins was genoodzaakt om zijn gedeelte te verkoopen door een besluit van het tegenwoordige keizerlijke bestuur, dat de ver beurdverklaring der Orleanislische goederen in Frankrijk beval. In publieke veiling gebragtwerd de bezitting van Chantilly door twee engelsche heeren gekochtdeelgenoolen in het ban kiershuis van Coutls en Co. Het hart van den laalsten der Condé's' ligt nog in een zilveren vaas besloten in de kapel van het kasteel maar de kerk zelve hoort nimmermeer de vesperklok of de mis binnen hare muren. De herinnering aan den groolen Condé, en den grooteren Lodewijk XIV, en den grootsten Yatel, is reeds vergeten in de drukte over fondsen en wissels, die weinig overeenkomst hebben met be roemde veldheerenof wreede koningenof koksdie zich- zelven uit zucht tot roem dooden. Het is, als het ware, een zinnebeeld van de nieuwe geschiedenis dat het geslacht van Condé voor de familie Coutts heeft moeten plaats maken. S.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1864 | | pagina 98