kort geleden drie sterke forten op de opstandelingen veroverd had en, zich nestelende in eene zeer sterke positieongeveer twee duizend el van de stadalle gemeenschap uit het zui den en het oosten afsneed. «Terwijl ons vaartuig deze plek naderde vertoonde zich plotseling en op de meest verrassende wijzede nabijheid van de vijandelijke linieën want, volgens hun gebruik, be groetten de opstandelingen de opkomende zon met het ge lijktijdige opsteken van al hunne vlaggen boven de borstwe ringen. De aarden wallen, door hen opgeworpen, en van te voren naauwelijks zigtbaar, waren na. te sporen door de duizenden vlaggetjes van allerlei kleur, van zwart tot kar mozijnrood toe, terwijl zich daarachter geschreeuw en gegil verhief, doormengd met het slaan op de gongs» en het gegons van eene onzigtbare menigte menschen. Bijna op hetzelfde oogenblik kondigde een doffe slag en eene opstijgende rookwolk in de verte, de wijze aan, waarop de keizerlijke veldheer deze vertooning der opstandelingen beantwoordde, en juist toen ons vaartuig het anker uitwierp in de nabij heid van de positie van den majoor Gordon, vernamen wij den zwaren slag van een 68 ft", terwijl een luid hoera van de bedienende manschappende uitwerking van bet holle projectieldat zij te midden der vijandelijke linie geworpen hadden, begroette. Onmiddellijk daarop zag men eene digte menschenmassa uit het fort komendat de beide oevers van het Groote Kanaal beheerschte en zich verspreiden en tiralleurs over de velden aan weêrskantbijna tot hun midden wadende door de weeke rijstgrondenwaar de oogst, thans rijp, niet afgemaaid was, maar tot slagveld diende. Ge kleed in donker groene uniformen met groene tulbanden op hel hoofd, met Engelsche geweren gewapend, en geregeld en met veel uilwerking vurendezou een vreemdelingin deze dappere soldalen moeijelijk de verachte Chinezen her kend hebben aan wie men weinig geneigd is eenige ge schiktheid voor het eigenlijke krijgsmansleven toe te ken nen. Hel was ook verbazend te zien met hoeveel geregeld-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 103