u held en orde deze manschappen de gewone veldmanoeu- vres uitvoerdenen met welke vlugheid zijop het sig naal der hoornblazersvooruitvlogen om een vijand te ge- moet te gaan, wiens gelederen opgevuld waren met mannen van hun eigen stam en volkin vele gevallen hunne eigen stad- of dorpsgenootenen die hen in eene verhou ding van tien tot één in getalsterkte overtroffen. »Het is ons voornemen om nu aan te toonen op welke wijze deze geregelde troepen gevormd en aan de strengste lucht onderworpen werden. »Eerst in het jaar 1860, dat is, tien jaren na den aan vang van den nog voorldurenden opstand in China tegen de keizerlijke regering, werden de groote mogendheden van Europa in den strijd gemengd. Na eerst eene soort van schijnchristendom op den voorgrond te hebben geplaatst, hadden de opstandelingen eindelijk het masker afgeworpen en deden zich, in 1860, kennen als eene vereeniging van roo- verbenden, die zich de zwakheid van het keizerlijke bestuur ten nutte hadden gemaakt, om groote uitgestrektheden van het grondgebied te veroverencn om achtereenvolgens de meest bevolkte en bloeijende handelsdistrikten te plunderen of te bedreigen. liet is mijn plan niet, uil te weiden over de trapsge wijze zich ontwikkelende magt der Taipings in het hart van China; maar het is noodzakelijk het een en ander te zeggen van de vorderingen welke zij in de kustlanden gemaakt hadden om den lezer in staal te stellen den toe stand van zaken te begrijpen op het oogenblik waarvan wij spreken willen. »Yóór de lente van 1860, had zich de opstand op geen aanmerkelijken afstand oostwaarts van Nanking uitgebreid; en op het tijdstip dal de Britsche afgezant, de heer Bruce, kort vóór den laatslen veldtogt naar Pekin nog in onder handeling was met den Onderkoning der provincie Kiang-su over zijn ultimatum aan de keizerlijke regering, woonde die hooggeplaatste ambtenaar in ongestoorde rust te Chang-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 104