48 Polovijf eeuwen geledengetuige was van dingendie weinig geloofwaardig schenentot zij door latere geslach ten waren bevestigd geworden. Hier was het, dat, twee eeuwen later, de Katholieke zendelingen, die pas aankwa men uit de armoedige steden van de barbaarsche Europesche maatschappij voor ongeloovige lezers de wonderen eener aloude en verbazende beschaving met geestdrift beschreven. Hier is hel dat een nijvere boerenstand, sedert een tijdvak dat begon lang vóór onze Christelijke tijdrekening, zich be zig gehouden heeft met de bebouwiug van rijst en katoen en met het bewerken van kostbare zijde terwijl steden wel ker stichting opklimt tot de allereerste historische perioden in digte nabijheid tot elkander de vruchtbare vlakte be dekken. Over dit rijk gewest verspreidden zich de oproerige stam men, alles verwoestende en plunderende in een omtrek van ongeveer zestig uren, ten oosten en ten westen, terwijl zij de rijke en digt bevolkte steden Kwen-Shan, Tai-Sing, Kia- Ting, Sung-Kiang en vele andere, tusschen Soochow en de zee, te gronde riglten en met hunne woeste benden bezetten. i>Zij slieten echter het hoofd voor de wallen van Shanghai terwijl de keizerlijke mandarijnendie veiligheid zochten onder de bescherming der Engelschenmet geestdrift een plan opvatten hun door een Noordamerikaanschen avonturier ingeblazen die sedert eenigen tijd in Chineeschen dienst ge weest wasals bevelhebber van eene stoombootbestemd voorde kustvaart. Hij stelde hun namelijk voor, eene bende buitenlandsche zeelieden en andere in dienst te nemen en met hun bijstand, de stad Sung-Kiang, ongeveer vijftien uren van Shanghai verwijderdop de rebellen door wie ze sterk bezet waste heroveren. Op deze wijze is men be gonnen vreemde hulpbenden in Chineesehen dienst te ne men en gedurende eenige maanden streed een ongeregelde troepzonder belangrijke gevolgen ter zijde van de keizer lijke legers. Zij vielen de oproerlingen hier en daar, met afwisselend geluk aan, en hoewel zij meer dan eens uiteen-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 106