geworden door don inval der opstandelingen de kring van tien uren rondom de stad geheel gezuiverd was van den vijand, die echter eenige sterke posiliën hezellevlak in dejnabijheid der defensieliniën en dal eene daad van geweld, door Burge- vine gepleegd op den persoon van een keizerlijken ambtenaar, zijn ontslag ten gevolg bad, hem door den provincialen gou verneur gegeven die daarop de Britsche autoriteiten smeekte een opperbevelhebber aan te wijzen voor de thans toomeloos geworden bende. »Het is eigenlijk van dit tijdstip af, dal de geschiedenis dagtcekent van de Britsche bemoeijing met de gediscipli neerde Chinezen, en wij zullen die thans slap voor stap na gaan. De slrijdmagt, waarvan wij spreken bestond op dit oogenblik uit ongeveer vier duizend inboorlingen, in vier regimenten verdeeld, met ongeveer zeventig Europeanen en Amerikanenmeestal zeevarendenals officieren. Zij lagen ingekwartierd in de stad Sung Kiang, nabij Shanghai, en kostten alleen aan soldij en onderhoud maandelijks ongeveer f 280000. iTen gevolge van hel verzoek der Chinezen, droeg de generaal Slavely het opperbevel over deze troepen op, aan den kapitein der Mariniers Holland, iemand, die de alge- meene achting genoot, maar wiens ongeschiktheid dadelijk bleek in den ongelukkigen uitslag zijner eerste onderne ming, in Maart 1803, legen de stad Tai-Tsang, waarin gebrek aan organisatie en laktiek eene noodlottige nederlaag na zich sleepte. Daar bet opperbevel thans weder vacant was, beval de Engelscbe Generaal daarvoor aan, den Kapitein der Genie Gordon, die, na zich in den Krim-oorlog onder scheiden te hebben door ijver en bekwaamheid nieuwen roem behaald bad in den laatsten veldtogt in China. Gedu rende hel geheele jaar 1862, had de kapitein Gordon in den kring van tien uren rondom de stad deelgenomen aan alle operaliën tegen de rebellen, zoodat hij, bij zijne kunde als zeer bekwaam officier van de Genie, de grondige kennis voegde van het terrein, waarop bij ageren moest, llij bezat

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 111