55 ministerie van oorlog, waarbij het aan Engelsche officieren toegestaan werd tijdelijk in Chineesche dienst te treden. «Gordon aanvaardde hel opperbevel op den 2osten Maart 1863, en de troepen onder hem werden op eens verheven van den stand van ongeregelde huurlingen, tot dien van eene geregelde krijgsmagt. Men nam ook maatregelen om de hoogere rangen in het corps zoowel bij de regimenten als bij den stat, te doen bekleeden door officieren van het Engelsche leger, aan wie een voordeelig traktement verze kerd werd. Ongelukkig echter cischlen de bepalingen van de Engelsche dienst, dat de officieren, welke zich aldus verbonden, op non-activiteit gesteld werden, wat allen, op slechts twee na, belette de hun aangebodene heirek kingen aan te nemen, en de eenige Britsche officier, die van het begin tol het einde den majoor Gordon ter zijde stond, was de officier van gezondheid Moffitt, van het 67slc Regiment Infanterie, die de belangrijkste diensten bewees. j Men kent dus reeds de soort van officieren waarop de majoor Gordon vertrouwen moest, namelijk een zeker aantal over moedige, onbeschaafde lieden, waarvan eenige hun ontslag genomen hadden uit de Engelsche land- en zeedienst, na eervol gediend te hebbenterwijl de overigen tol die onbeschrijfelijke klasse behoorden, welk geen bekende vaste bezigheden hebben, en overal te voorschijn komen, waar onlusten en wanorde heerschen. Iloe dapper en nuttig dan de meerderheid van deze zelf gecreëerde kapiteins en ma joors moge geweest zijn was geen van allen opgevoed als officier of in het bezit van dien buigzamen geestdie ge woonlijk gevormd wordt door eene wetenschappelijke opvoe ding of een beschaafden omgang. Voortdurend kostte hel dan ook aan Gordon veel meer moeiteom zijne blanke officieren dan om zijne Chineesche soldaten aan tucht en orde te gewennen. Met groote wijsheid beproefde de majoor Gordon volstrekt niet de strenge Britsche krijgstucht bij zijn legertje in te voeren. De manschappen, waarvan allen slechts dienst gc-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 113