58 uMaar wij moeten ook hier melding maken van een ander magtig wapen, waarvan wij gerust mogen beweren, dat het welslagen van al de verdere operatiën van Gordon afhing. Ten gevolge van den eigenaardigen toestand van het land waar men zeggen mag dat geene wegen bestaanmaar alles over water vervoerd wordt had men reeds vroeger met goeden uitslag, tegen de rebellen gebruikgemaakt van een paar kleine stoomschependie nu ook onder de orders van den majoor Gordon gesteld werden. De twee kleine vaartui gen, welke deze binnenlandscbe vloot uitmaakten, de Hyson en de Firefly genaamd waren oorspronkelijk gebouwd voor de sleepdienstten behoeve der Amerikaansche handelaren te Shanghai en, oppervlakkig, schenen zij in alle opzigten geheel onbruikbaar voor den oorlog. Hoewel zijfnict volkomen op elkaar geleken zal het voldoende zijn het ééne te beschrijven ten einde een goed denkbeeld van beiden te geven. De Ilyson was ongeveer tachtig voet lang, en on geveer zestien voet breed. Daar hel schip een diepgang had van naauwelijks drie voel, kon het in de meest ondiepe vaarten en meren gebezigd worden en met een 32 fter aan den boeg en een 24 fter honwilzcr op bet achterdek, joeg hare verschijning, waar de stoomboot zich ook vertoonde, den vijand een panischen schrik aan. Met uitzondering van eenige planken vóór en achter de raderkaslen, was er geen zweem van verschansingen te zien, en had men haar kun nen bereiken met slechts één cnfileer-schotdan zou een kogel in den ketel, die geheel onbeschermd was, of het bar sten van een hol projectiel in het bok waar de kapitein sliep, dat levens tot kruidmagazijn diende, op hetzelfde oogenblik schip en bemanning vernield hebben. De onbe vreesde kapitein van die kleine stoomboot, een Ier, Davidson genaamd een man die veel beter in staat was te vech-s ten tegen wien ookdan een rapport te stellen van hetgeen hij gedaan haden die geheel ontoegankelijk was voor alle pogingen tot omkooping, om met zijn schip dienst bij den vijand te nemen, behandelde zijn klein vaartuig met zooveel

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 116